Moment, kiedy odbieramy klucze do upragnionego mieszkania rozpoczyna długo wyczekiwany okres aranżacji własnych wnętrz. Co jednak zrobić, gdy nie mamy pomysłu i do końca nie wiemy jak modnie i wygodnie urządzić mieszkanie? Do wyboru mamy dwie opcje: pierwszą z nich jest samodzielne projektowanie naszego wnętrza, natomiast druga opcja jest już bardziej profesjonalna, ponieważ możemy zlecić urządzenie naszego mieszania projektantowi wnętrz.

Apartamenty i ich cechy

Projekt wnętrza apartamentu z aneksem kuchennym

Projekt wnętrza apartamentu z aneksem kuchennym

Apartamenty to przestrzeń i ponadprzeciętna powierzchnia pomieszczeń. Rozwiązania funkcjonalne apartamentów zakładają strefowanie, czyli podział na część dzienną i nocną oraz wprowadzają funkcje niespotykane w mieszkaniach, takie jak np.: główna sypialnia z własną łazienką i przestronną garderobą. Stwarzają możliwość zaaranżowania przestrzeni dziennej w podziale na kuchnię (często wraz ze spiżarnią), jadalnię i część wypoczynkową. Pojawia się pytanie: Jak zaplanować tą przestrzeń? Na co zwrócić uwagę?

Od czego zacząć proces aranżacji wnetrza?

Odebraliśmy upragnione mieszkanie i co teraz? Od czego w ogóle zacząć? Czy szukamy jakiegoś elementu, wokół, którego będziemy tworzyć aranżacje?

Przestrzeń mieszkania możemy kreować na wiele sposobów. Nie ma reguły, od czego zacząć. Czasami myślenie o wnętrzu zaczynamy od ulubionego koloru przyszłych mieszkańców. Bywa też tak, że projektowanie zaczynamy od detalu – ulubionego fotela, designerskiej lampy czy obrazu, który jest z nami od zawsze.

Co może być inspiracją przy projektowaniu wnętrza apartamentu?

Dopełnieniem wnętrza salonu jest wbudowany kominek

Dopełnieniem wnętrza salonu został wbudowany kominek.

Inspiracją do projektowania wnętrz apartamentów w Bydgoszczy jest często styl życia danej rodziny. Jedni mogą być domatorami, i dla nich będzie bardzo ważne to, aby dobrze czuli się w swoich przysłowiowych ,,czterech kątach”. Inni zaś są duszami towarzystwa, lubią organizować wszelkiego rodzaju domówki, imprezy w swoim mieszkaniu, dlatego wystrój takiego wnętrza będzie znacznie różnił się od tego, w którym mieszkać będzie domator. Jeszcze inni zwracają uwagę w wystroju wnętrz na ich funkcjonalność.

Równie dobrą inspiracją może być natura i jej kolory. Przykładem takiej inspiracji może być surowy kolor jesionowego drewna w połączeniu z ciepłą szarością i bielą tożsamą z kamykami na okolicznej plaży dopełnienie wszystkiego stanowi zieleń zaczerpnięta z otaczającego lasu. Klimat i poczucie domowego ciepła zapewnić może nam duży kominek zaprojektowany na głównej ścianie w salonie.

Aranżując wnętrza można zaplanować to tak, aby motyw lasu, gór, morza, natury pojawiał się w każdym pomieszczeniu. Można tutaj wykorzystać wielkoformatowe fototapety oraz wprowadzić naturalną, żywą zieleń do pomieszczeń. Dopełnieniem takiej aranżacji może być oczywiście przepiękny widok za oknem – las, który w zależności od pory roku wprowadza nam swoje kolory do wnętrza.

Jak urządzić pokój dzienny, by móc w nim odpoczywać i jednocześnie przyjmować gości?

Projekt wnętrza salonu dla domu w Bydgoszczy.

Projekt wnętrza salonu przygotowany dla domu w Bydgoszczy.

 

Pokój dzienny to najbardziej reprezentacyjna przestrzeń w mieszkaniu, która powinna zaspokajać potrzeby domowników i sprawiać, aby również nasi goście czuli się w niej komfortowo. Wszystko zależy od architektury wnętrza, modelu życia mieszkańców i ich budżetu. Inaczej urządzamy salon w rezydencji lub domu jednorodzinnym, a inaczej w apartamencie albo mieszkaniu.

W rezydencjach salon najczęściej funkcjonuje jako osobne pomieszczenie. Jego walorami mogą być atrakcyjne osie widokowe lub niestandardowa wysokość (tak zwana pustka nad salonem w dwukondygnacyjnym wnętrzu), które podkreślą reprezentacyjny charakter pomieszczenia. Zaakcentowane są w nim zwykle ładny kominek i zestaw wypoczynkowy. W mniejszych domach salon bywa częścią otwartej przestrzeni, która może łączyć wiele funkcji.

Strefy funkcjonalne we wnętrzach

Podobnie jak w całym mieszkaniu w przestrzeni dziennej możemy wyodrębnić strefy funkcjonalne. Mam tu na myśli miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki – kuchnię, jadalnię, gdzie wspólnie z domownikami spożywamy posiłki lub wydajemy przyjęcia dla przyjaciół oraz strefę relaksu i wypoczynku, gdzie czytamy, oglądamy telewizję, spędzamy wspólnie czas.

Zbiór pomysłów, jaki by nie był, zawsze musi uwzględniać kanapę. Ona bowiem stanowi podstawę wyposażenia każdego salonu, na niej spędzamy niejeden wieczór z kieliszkiem wina w dłoni. Dlatego też kanapa powinna być nie tylko ładna i praktyczna, ale przede wszystkim wygodna. Miękkie oparcia, siedzenie i poduszki sofy sprawią, że nie będzie chciało ci się z niej wstawać. Coraz częściej w tej przestrzeni odchodzimy od eksponowania czarnych ekranów telewizorów. Nie stanowią już one centralnego punktu pomieszczenia często schowane są w meblach lub przesłaniane specjalnymi konstrukcjami, które zakrywają ekran, kiedy z niego nie korzystamy.

Na dobre samopoczucie w salonie wpływa również jego oświetlenie. Ciemny pokój dzienny może przytłaczać i męczyć, poza tym ciemne kolory optycznie zmniejszają powierzchnię pokoju. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, aby swój pokój dzienny jak najbardziej rozświetlić i rozjaśnić. Zawsze też należy pamiętać, że łatwiej jest przyciemnić wystrój niż sprawić, by odzyskał jasność i wrażenie przestrzenności.

Czy warto oddzielić salon od kuchni?

Projekt salonu z jadalnią oraz częścią dzienną domu.

Projekt salonu z jadalnią oraz częścią dzienną domu.

Moda w tej kwestii zmienia się, ale ważne są przede wszystkim potrzeby i przyzwyczajenie użytkowników przestrzeni. Coraz częściej spotykamy przestrzeń dzienną, która łączy w sobie strefę wypoczynku i relaksu z częścią kuchenno – jadalnianą. Dzięki temu nasze salony mogą być większe, a od samych użytkowników zależy jak duża będzie każda ze stref. Salon z aneksem kuchennym (zobacz przykład dla apartamentu w Bydgoszczy) , w dzisiejszych zabieganych czasach, daje nam również możliwość spędzania czasu rodzinnie bez izolowania Pani lub Pana Domu przygotowujących kolacje dla rodziny.

Jak połączyć „relaks” w salonie z funkcjonalnością kuchni zachowując przy tym estetykę?

Połączenie tych funkcji w jednej przestrzeni nie jest łatwe. Ważne jest, aby zachowana była równowaga, a każda ze stref spełniała swoją funkcję, nie wpływając negatywnie na inne. Jadalnia to przede wszystkim stół i wygodne krzesła. Idealnie jest, kiedy sąsiaduje bezpośrednio z kuchnią, ułatwia to serwowanie posiłków.

Stylowa kuchnia z otwartym wejściem do wnętrza salonu

Stylowa kuchnia z otwartym wejściem do wnętrza salonu

Kuchnia, która w dzisiejszych czasach coraz częściej jest otwarta na salon staje się bardzo reprezentacyjna, jednak oprócz wyglądu musi spełniać funkcje, do których jest przeznaczona. Większość sprzętów kuchennych przystosowana jest do zabudowy dzięki temu mamy możliwość ukrycia ich w meblach, a eksponowania atrakcyjnych dla oka detali.

Urządzanie sypialni – czym się kierować podczas projektowania wnętrz?

A jak wygląda kwestia projektowania i aranżacji wnętrza sypialni? Jakimi wskazówkami warto się kierować?

Projekt wnętrza prywatnej sypialni dla mieszkańców Bydgoszcz - Mobiliani Design.

Projekt wnętrza prywatnej sypialni dla mieszkańców Bydgoszcz – Mobiliani Design.

Sypialnia to zdecydowanie miejsce relaksu i wyciszenia, głównym elementem tego pomieszczenia jest łóżko. Wielkość i jego umiejscowienie zależy od rozmiarów pomieszczenia, jak również od domowników i ich preferencji. Idealnym rozwiązaniem jest postawienie łóżka w ten sposób, aby jego wezgłowie oparte było o ścianę, a do pozostałych krawędzi był wygodny dostęp. Przy łóżku należy wygospodarować odpowiednie miejsce na szafki nocne z lampkami. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy sypiania sąsiaduje z garderobą. Jeśli nie ma takiej możliwości, to warto przewidzieć przestrzeń na wygodną szafę i komodę.

Jak dobrać kolory ścian, podłogi i oświetlenie?

Wnętrze salonu wyposażone jest w sofę, kominek i duży płaski telewizor.

Wnętrze salonu wyposażone jest w narożnik, kominek oraz szeroky widok na ogród.

Coraz popularniejsze staje się myślenie o projektowaniu wnętrz w aspekcie spójnej koncepcji wizualno – przestrzennej. Patrzymy na apartament, jako na całość i poszukujemy stylu, motywu przewodniego, w którym chcemy go utrzymać (np. minimalistyczny, skandynawski, prowansalski lub vintage itp.) i do tej koncepcji dobieramy kolorystykę, meble oraz oświetlenie. Wiadomo, że każde z pomieszczeń jest przeznaczone do pełnienia innych funkcji i tak na przykład, gdy spędzamy dużo czasu w kuchni, przygotowując posiłki dla rodziny dobrze, gdyby to pomieszczenie było w jasnych barwach. Dobrze jeśli w kuchni byłoby dużo światła dziennego, poprzez umieszczenie dużego okna lub dwóch okien od strony, która jest najwięcej oświetlona w ciągu całego dnia.

Przy projektowaniu pokoju dziecięcego nie zapominajmy o barwnych, wzorzystych tkaninach, zabawkach czy rysunkach, obrazach, zdjęciach i plakatach dobranych indywidualnie według potrzeb dziecka. W pokojach najmłodszych ilość szarych i ciemnych kolorów na ścianach powinna być w miarę ograniczona. Najlepiej przełamać całość cieplejszą kolorystyką ścian poprzez inny kolor farby, tapetą lub fototapetą.

Aranżacja wnętrza łazienki

Eleganckie i nowoczesne wnętrze łazienki z szafką na wymiar

Eleganckie i nowoczesne wnętrze łazienki

W przypadku apartamentów zazwyczaj do dyspozycji mamy dwie łazienki. Jak w takim razie je urządzić?

Aranżacja wnętrza łazienek w apartamencie zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia. W przypadku dwóch łazienek mamy do czynienia z łazienką rodzinną – większą lub też łazienką przylegającą do głównej sypialni pełniącą funkcję prywatnej łazienki gospodarzy. Druga łazienka zazwyczaj mniejsza dostępna jest ze strefy dziennej i jest typową łazienką gościnną lub w zależności potrzeb użytkowników dodatkową tak potrzebną podczas porannej toalety, kiedy wszyscy spieszą się do pracy, szkoły.

Wnętrze łazienki łączy biel, błękit i naturalne drewno

Wnętrze łazienki z dwoma umywalkami

Łazienka rodzinna zazwyczaj jest duża i wygodna, wyposażona jest w wannę lub przestronną kabinę prysznicową, dobrze jest zaprojektować, jeśli przestrzeń na to pozwala, dwie umywalki oraz miskę ustępową i bidet. Coraz częściej możemy spotkać rozwiązania, które pozwalają nam ukryć pozostałe elementy niezbędne w łazience (tj. pralka, suszarka, kosz na brudną bieliznę, półki z kosmetykami i środkami czystości) w funkcjonalnych zabudowach meblowych.

Co zrobić, aby łazienka wydawała się większa?

Aby powiększyć optycznie pomieszczenie istotny jest właściwy dobór oraz połączenie materiałów wykończeniowych ich kolor, faktura, sposób odbijania światła itp. Wielkoformatowe lustra i coraz popularniejsze fototapety nadają głębi i przestrzeni pomieszczeniu. Oczywiście nie możemy tu zapomnieć o różnym rodzaju oświetlenia zaczynając od punktowego – akcentującego detale, do linowego oświetlającego nam całe płaszczyzny. Łazienki przestają już być pomieszczeniami czysto funkcjonalnymi ich aranżacja często stawiana jest na równi z projektowaniem najważniejszych przestrzeni w apartamencie.

Co znaczy budowa domu pod klucz?

Realizacja wnętrza pod klucz - mieszkanie pokazowe Mobiliani Design, Bydgoszcz

Realizacja wnętrza mieszkania pokazowego w Bydgoszczy

Budowa domów jednorodzinnych dzieli się na trzy etapy prac: stan surowy, stan developerski i domy pod klucz.

Przeglądając najróżniejsze poradniki budowlane oraz katalogi deweloperów i firm budowlanych, czasem trafiamy na wyrażenia branżowe, które nie są w pełni dla każdego zrozumiałe. Jednym z najczęściej używanych jest „budowa domu pod klucz”. Intuicyjnie mniej więcej orientujemy się, co to może dla nas oznaczać, ale warto wyjaśnić pewne niejasności.
Pojęcie te nie ma swojego odzwierciedlenia prawnego, dlatego różne osoby różnie je interpretują.

Pojawiająca się od czasu do czasu, ale wprowadzająca w błąd opinia, zrównuje stan pod klucz ze stanem surowym zamkniętym, ale wystarczy spojrzeć na ceny, żeby dowiedzieć się, że jednak różnica musi być, i to całkiem poważna.

Druga opcja to dom w stanie prawie gotowym do zamieszkania, czyli stan surowy zamknięty plus wykończenie, czyli podłogi, tynki, gładzie, glazura itp. Według tej definicji, do zamieszkania potrzeba tylko wstawienia mebli. Łazienka zazwyczaj jest już wykończona, czyli jest już z kabiną, muszlą i całą resztą.

Najtrafniejsze jednak wydaje się określenie nieco rzadziej od poprzedniego używane, czyli mieszkanie w pełni gotowe do zamieszkania, czyli na przykład razem z zabudową kuchni i podstawowym asortymentem mebli.

Jeśli chcemy wybudować dom pod klucz, najbezpieczniej będzie upewnić się, jak realizator rozumie to pojęcie. Ponieważ nie jest ono prawnie usankcjonowane, zdarza się, że stan „pod klucz” pojawia się jedynie jako hasło reklamowe, ale w rzeczywistości, żeby budynek był mieszkalny, trzeba jeszcze zainwestować w niego sporo pieniędzy i czasu. Pytanie o to wydaje się więc nie tylko uzasadnione, ale chyba możne je nawet nazwać obowiązkowym.

Dodać jeszcze wypada, że stan ten jest w wielu krajach prawnie usankcjonowany, ale jego opis znacznie się różni, dlatego należy dopytać także, jeśli budujemy za granicą, albo realizatorem jest firma spoza Polski.