Gabinety lekarskie to przestrzeń, która musi zagwarantować choremu wiele, jeśli chodzi o konkretną atmosferę wnętrza. Do gabinetów lekarskich pacjenci udają się, szukając nie tylko doraźnej opieki, ale również w poszukiwaniu profesjonalizmu i bezpieczeństwo. Oprócz specjalistów, którzy zajmują się chorym – to właśnie wnętrze gabinetu lekarskiego ma szansę spełnić oczekiwania pacjentów w tym zakresie. 

Harmonia barw 

Jeszcze do niedawna wiele gabinetów lekarskich pod kątem wystroju wnętrz nie proponowało odwiedzającym ich chorym nic interesującego – w przestrzeniach poczekalni i gabinetów dominowała biel, smutne beże i nieciekawe kolory. 

Współcześnie coraz większą wagę przykłada się do kolorów gabinetów lekarskich; dzieje się tak chociażby ze względu na zwiększoną świadomość koła kolorów wśród osób projektujących przestrzenie szpitali, gabinetów, salonów medycyny estetycznej. 

Koło barw to system, który stara się w sposób maksymalnie obiektywny skatalogować kolory względem siebie; te, które na kole barw leżą obok siebie, można uznać za barwy zbliżone, natomiast te, leżące naprzeciwko wybranego koloru; za kontrasty. Koło barw bazuje na podstawowych zasadach łączenia kolorów oraz postrzegania barw przez oko i mózg; to efekt pracy naukowców i artystów, którego współcześnie używa się w wielu różnych dziedzinach; także w wystroju wnętrz.

To właśnie koło barw gwarantuje możliwość szybkiej oceny czy barwy “gryzą się ze sobą”. Korzystając z jego pomocy – bardzo łatwo można stworzyć spójne kolorystycznie, miłe dla oka wnętrze. 

Istnieje kilka schematów używania koła kolorów. Najbezpieczniejszym z nich jest wybór barw analogicznych, czyli pokrewnych, znajdujących się na kole obok siebie. Dzięki temu można mieć pewność, że urządzony w ten sposób gabinet lekarski, na pewno będzie wyróżniał się dobrze dobranymi barwami. Kolory analogowe to na przykład ciemna zieleń i żółć. 

Barwy monochromatyczne to natomiast te kolory, które znajdują się obok siebie na zewnętrznej i wewnętrznej osi koła; to znaczy odcienie danego koloru, odpowiednio ciemniejsze i jaśniejsze. Na przykład – zielony i ciemny zielony. 

Barwy dopełniające to z kolei kolory, które na kole kolorów leżą po przeciwległej stronie – tak zwane kontrasty, które bardzo dobrze przyciągają wzrok. Często najważniejsze dodatki i kluczowe dla pomieszczenia meble – dobiera się właśnie na zasadzie kontrastów. Przykłady barw kontrastowych, które z powodzeniem można wykorzystać urządzając gabinet lekarski – to na przykład niebieski i pomarańczowy. 

Koło barw wykorzystuje się także, by ustalić podział barw na ciepłe i zimne. Barwy ciepłe to te, które w sposób naturalny kojarzą się z wysoką temperaturą, latem. To na przykład czerwień, pomarańcz, żółć, róże. Kolory zimne to te, które kojarzą się z zimą; błękity, biele, zielenie. Zazwyczaj w gabinetach lekarskich dominują barwy zimne; biele i akcenty na przykład w postaci błękitów. Warto pamiętać, że stosowanie barw ciepłych może sprawić, że wnętrze gabinetu, poczekalni, szpitala czy przychodni – będzie wydawać się bardziej przytulne. 

Modne kolory w gabinecie lekarskim 

Do tematu kolorów w wystroju gabinetów lekarskich można podejść także od innej strony – to jest pod kątem obowiązujących aktualnie trendów wnętrzarskich. Kolory roku to dobry znacznik tego, co aktualnie uznaje się w architekturze wnętrz za najbardziej na czasie; kolorystyczne trendy na rok 2022 to między innymi Very Peri, Kestrel, Olive Sprig, Guacamole i wiele innych barw, proponowanych przez czołowe firmy takie jak na przykład popularne Pantone. 

Urządzając gabinet lekarski, trzeba także pamiętać o tym, jaki wpływ barwy mają na człowieka; barwy nie tylko kojarzą się w określony sposób, ale także wywołują pewne konkretne emocje. Właśnie dlatego kolor czerwony na przykład w gabinecie psychologa – nie jest dobrym rozwiązaniem; będzie niepotrzebnie pobudzał pacjenta, nie pozwalając mu wyciszyć się i zebrać myśli. Spokój zapewnić mogą na przykład błękity, fiolety, a z barw cieplejszych – brązy, które uznaje się za kolory powiązane z siłą i stabilnością. 

Planując urządzenie gabinetu lekarskiego od podstaw lub w ramach remontu – z całą pewnością trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Odpowiednie dobranie kolorów na wstępnym etapie prac – pozwoli łatwiej poradzić sobie z problemami takimi jak na przykład zakup odpowiednich mebli czy dodatków. To doskonały pierwszy krok na drodze do stworzenia nowoczesnej i modnej aranżacji gabinetu lekarza dowolnej specjalizacji.