O stylach aranżacji wnętrz mówi się wiele. Sporo z nich jest już powszechnie i dość dobrze znanych – ich nazwy kojarzą się z określonymi zasadami dekorowania mieszkań i domów, umożliwiając łatwe poszukiwanie spójnych aranżacyjnie mebli i dodatków. Przykładem popularnych stylów aranżacji wnętrz jest uniwersalny i modny styl skandynawski. Jakie są jego główne założenia, co cechuje aranżacje w stylu skandynawskim? Dowiecie się tego z poniższego tekstu!

Tekst skandynawski – krótka historia 

Styl skandynawski może poszczycić się długą i interesującą historią! Jego początek przypisuje się szwedzkiemu malarzowi i architektowi wnętrz – Carlowi Larssonowi. Na swoich obrazach przedstawił on wnętrz, które współcześnie traktuje się jako pierwszą inspirację dla skandynawskiego stylu aranżacji wnętrz. 

Dla stylu najbardziej przełomowe okazało się jednak wydanie w 1914 roku magazynu “Wdzięczna Praca” (w oryginale: “Skønvirke”), który za ambicję obrał sobie stworzenie unikalnego, minimalistycznego stylu, będącego kontrofensywą dla stylu Art Nouveau, czyli stylu secesyjnego. Do roku 1930 tak zwany “złoty okres skandynawskiego dizajnu” tworzyli między innymi Arne Jacobse, Borge Mogensen, Maija Isola i Alvar Aaalto. 

Od tego czasu styl skandynawski ewoluował i dzielił się na wiele podgatunków, jednak jego rdzeń, który stanowi specyficzny minimalizm, pozostał bez zmian. 

Klasyczny styl skandynawski – na czym polega? 

Styl skandynawski bazuje na minimalizmie – zarówno w barwach, jak i w materiałach, które poleca się wybierać, by skutecznie zbudować spójny wystrój wnętrza. W klasycznym ujęciu styl skandynawski to gustowne połączenie chłodnej bieli i ciepłego drewna, uzupełnione o szare i czarne akcenty. Dzięki temu w mieszkaniu, domu czy biurze – można łatwo stworzyć atmosferę przytulnego spokoju. 

Styl, który ma ponad sto lat, musiał przez ten czas ewoluować. Po tym, jak zainteresowanie stylem skandynawskim przygasło w latach ‘70 – od niedawna cieszy się on zwiększoną popularnością, co spowodowało powstanie kilku jego wariantów. 

Dark nordic – ciemna strona stylu skandynawskiego 

Chłodna i przestrzenna biel klasycznego stylu skandynawskiego – została w dark nordic zepchnięta na dalszy plan. W dark nordic pierwsze skrzypce grają czerń i szarość – biel stanowi dla nich kontrast obecny w dodatkach, jako uzupełnienie całości. 

Dark nordic nie stroni całkowicie od kolorów, stawia jednak na zdecydowanie ciemniejsze drewno niż styl pierwotny. Oprócz tego wykorzystuje leśną zieleń, ciemny czerwony, granat.Ten styl wyraźnie pasuje do mebli vintage – odnowione, klasyczne meble z ciemnego drewna będą się w dark nordic czuły równie dobrze co dodatki z drugiej ręki. 

Wspomniana wcześniej ciemna zieleń może znaleźć zastosowanie na przykład na fototapetach. W połączeniu z naturalną zielenią odpowiednio dobranych kwiatów – pozwoli stworzyć spójny styl dark nordic. 

New nordic – kolory w stylu skandynawskim 

Styl new nordic, który stanowi kontrast dla stylu dark, łączy w sobie aspekty duńskiej filozofii aranżacji wnętrz z chłodnym klimatem Skandynawii. Właśnie dlatego mariaż obu stylistyk łamie zasadę stonowanych barw, z którymi kojarzy się klasyczny styl skandynawski i dark nordic.  

New nordic stawia na jasne kolory w pastelowych tonacjach. Dominują w nim beże, kremy, brudna biel oraz dodatki w pastelowo spranych kolorach podstawowych. Ważnym elementem stylu new nordic jest nie tylko samo drewno, ale także wszystkie inne naturalne dodatki; kwiaty, wiklinowe kosze, plecione makramy. 

Także meble mogą – ale nie muszą – wyróżniać new nordic na tle przedstawionych wyżej aranżacji. Chociaż new nordic sprawdzi się wśród mebli typu vintage, urządzając mieszkanie korzystając z prawideł nowoczesnego stylu nordic – można z powodzeniem zakupić także nowoczesne meble, koniecznie w pastelowych, dobranych pod względem tonu, kolorach. 

Scandi chic – styl skandynawski w wersji ekskluzywnej 

Ogromną zaletą stylu skandynawskiego jest jego uniwersalność! Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim można bardzo łatwo dopasować do swoich potrzeb, jeśli znudzi się ich prostota. 

Dobrym sposobem na osiągnięcie podobnego celu jest zdecydowanie się na scandi chic; styl doskonale przełamujący konserwatywne podejście do barw klasycznego stylu skandynawskiego. Scandi chic w swoich założeniach nie obawia się odważniejszych kolorów, jasnych przestrzeni, szykownych i ekstrawaganckich dodatków – które zwracają na siebie uwagę, mieniąc się złotem i srebrem.

Scandi chic to krok w kierunku glamour, wnętrza mniej oszczędnego niż klasycznie północny wystrój. Designerskie meble o odważnych bryłach, złote dodatki – stanowią jego wyraźny kontrapunkt, który odróżnia go od innych wersji nordyckich aranżacji wnętrz. 

Styl gustawiański – Ludwik XIV w wersji skandynawskiej 

Kolejną zasługującą na uwagę wariacją stylu skandynawskiego jest styl gustawiański, który wyróżnia się prawdziwie monarszym pochodzeniem; jego nazwa odnosi się bowiem do Gustawa III, króla Szwecji, i wersalskich wnętrzy. Gustaw, zainspirowany przepychem i bogactwem Wersalu, który miał okazję odwiedzać, postanowił w podobny sposób urządzić swoją Sztokholmską rezydencję. 

Dzięki temu powstał styl, który łączy francuski przepych ze szwedzkim umiarkowaniem; naturalne materiały mieszają się w nim z lustrami obitymi w złote ramy, zjawiskowymi żyrandolami i rzeźbionymi meblami. 

Styl skandynawski – co udowadnia powyższy artykuł – to myśl aranżacji przestrzeni, w której odnajdzie się prawie każdy; wśród licznych podgatunków stylu niezwykle łatwo jest znaleźć coś dla siebie i stworzyć przytulną, bezpieczną, domową przystań.