Nowoczesny glamour, stonowana elegancja, a może modny loft? Urządzając gabinet lekarski – trzeba zadać sobie postawione powyżej pytanie. Jaki styl warto wybrać, by stworzyć miejsce odpowiadające profilowi gabinetu, cieszące oko tak pacjentów, jak i personelu? Z cała pewnością pomoże w tym przemyślany dobór mebli i dodatków!

Urządzanie gabinetu lekarskiego może wyglądać na pierwszy rzut oka jak projekt odtwórczy – bardzo często szpitale, przychodnie i gabinety aranżowane są na jednakową modłę, zarówno pod względem barw, jak i mebli. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie w tym, by projektując wyposażenie gabinetu – sięgnąć bo kolory inne niż biele i meble ciekawsze, niż standardowe, dobrze znane modele.

Niezależnie od tego – w każdym gabinecie lekarskim powinno znaleźć się kilka określonych rodzajów mebli medycznych. 

Meble lekarskie, które powinny znaleźć się w gabinecie, to na przykład: 

  • kozetka, na której będzie mógł położyć się pacjent, by przejść przez badania 
  • parawan, który zagwarantuje dodatkową prywatność choremu 
  • biurko lekarskie, niezbędny element wyposażenia gabinetu lekarskiego 
  • krzesła, zarówno dla lekarza, pacjenta jak i osób, które mogą towarzyszyć choremu w trakcie wizyty 
  • szafy lekarskie, w którym można trzymać przyrządy medyczne, dokumenty, leki 
  • inne meble medyczne 

Ergonomia w gabinecie lekarskim 

Gabinet lekarski to takie samo miejsce pracy, jak każde inne. Dlatego powinien zostać przygotowany z myślą o codziennej pracy specjalistów – lekarzy, pielęgniarek i reszty personelu. 

Dlatego na przykład biurko lekarskie powinno zostać dobrane odpowiednio do potrzeb lekarza – należy pamiętać o jego szerokości, długości i wysokości. Ekran monitora lekarskiego powinien znajdować się na wysokości oczu, nie można także zapomnieć o odpowiednim krześle. Wybierając krzesło do gabinetu lekarskiego, należy pamiętać o tym, że lekarz potencjalnie będzie spędzał w nim wiele godzin dziennie. Dlatego właśnie powinno ono być dopasowane do ciała i zapewniać podparcie dla dłoni, karku, możliwość obniżenia wysokości mebla itp. 

Materiał mebli medycznych 

Meble medyczne mogą być wykonane z dowolnych materiałów; do niedawna najczęściej stawiało się na materiały drewnopodobne, które gwarantowały niską cenę i łatwość w utrzymaniu czystości. 

Współcześnie jednak coraz częściej stawia się na alternatywne i ciekawsze rozwiązania, meble metalowe, wykonywane na zamówienie, o podwyższonym standardzie i lepszej jakości. 

Nowoczesny dizajn mebli może stanowić dobrą wizytówkę dla gabinetu lekarskiego; wskazywać nie tylko na jego jakość, ale także luksusowy charakter. Nowoczesne wzornictwo, odważne kolory – to coraz częściej elementy, które spotyka się we współczesnych gabinetach lekarskich. 

Między stylem a użytecznością 

Dobór odpowiednich mebli do gabinetu lekarskiego to trudne zadanie. Z jednej strony powinny one prezentować się profesjonalnie, z drugiej – spełniać swoją funkcję, być wytrzymałe, odporne na eksploatację. Wystrój gabinetu lekarskiego to potrzeba połączenie dwóch ważnych elementów; wizualnego, estetycznego piękna i pragmatycznej logiki. 
Decydując się na meble do gabinetu lekarskiego, trzeba pamiętać o tym, że powinny one dobrze komponować się z resztą podjętych kroków w zakresie aranżacji wnętrz; gabinet stawiający na ciepłe będzie kłócił się z klasycznie chłodnymi meblami lekarskimi – w takim przypadku warto postawić na rozwiązania droższe, ale dedykowane konkretnej myśli aranżacyjnej. Meble medyczne na zamówienie to bez wątpienia wyższy koszt, ale również i klucz do spójności barw i ogólnym założeniom dotyczącym dizajnu.