Loft to – tłumacząc wyraz z angielskiego – nic innego jak strych lub poddasze. Geneza stylu nie jest oderwana od jego nazwy; pierwotnie styl loftowy rozkwitał bowiem w dawnych pomieszczeniach przemysłowych, takich jak obszerne piętra fabryk, magazynów i innych industrialnych przestrzeni. Z czasem styl loftowy zawędrował także pod strzechy nieco mniejszych metrażowo mieszkań, domów czy przestrzeni biurowych. Mimo to, jego nadrzędna charakterystyka nie zmieniła się przez lata i główne założenia stylu loftowego wciąż realizowane są we współczesnych wnętrzach.
O czym należy pamiętać, jeśli urządza się loft
Podobnie jak w większości aranżacji – także we wnętrzach loftowych podstawą jest kolor. Lofty z jednej strony kojarzą się z głębokimi, wkraczającymi w czerń szarościami, zimną stalą, industrialnym wykończeniem – z drugiej jednak wymagają wyraźnego rozjaśnienia pomieszczenia, na przykład poprzez wprowadzenie opcji na doświetlenie pokojów czy ich wizualne powiększenie.
Na co w takim razie zwracać szczególną uwagę, projektując industrialne wnętrze?
1. Odpowiednio dobrane barwy
Stonowane barwy to cecha wyróżniająca industrialne wnętrza. Nie oznacza to jednak, że styl loftowy dobrze czuje się w monochromach i monotonnych, jednolitych aranżacjach kolorystycznych.
Pomimo tego, że pierwsze skrzypce gra w nim szarość, osoby, które chcą urządzić industrialne mieszkanie, mają w czym wybierać, jeśli chodzi o kolorystyczne kontrasty i dopełnienia. Do szarości – zarówno tych głębokich i matowych, jak i metalicznych – dobrze zestawić jest naturalne, ciepłe drewno, czerwień cegły, dodatki w stylu retro (wykorzystujące na przykład elementy miedzi czy brązu).
Takie zestawienie kolorów świetnie podkreśli industrialny charakter pomieszczenia.
2. Kontrast faktury
Kolory – to jedno. Unikalne faktury – drugie. Styl industrialny z powodzeniem buduje się, wyposażając mieszkanie, dom czy biuro w kontrastujące ze sobą faktury. Styl industrialny to styl wyposażenia wnętrz, w którym historia urządzanego miejsca (nawet jeśli tylko aranżowana!) stanowi ważny element całości. Dlatego matowe, schludne ściany zestawia się w nim ze strukturą często stylizowanej lub sztucznie postarzonej cegły, drewnem pochodzącym z recyklingu, lampami i innymi dodatkami retro.
W ten sposób wybranemu wnętrzu łatwo uda się zapewnić wygląd charakterystyczny dla loftowej fabryki z prawdziwego zdarzenia!
3. Światło jako ważny element industrialnych wnętrz
Podstawę kolorystyki loftowych aranżacji stanowią ciemne szarości. Rozjaśnia się je dobierając do nich odpowiednie barwy – jednak nie da się przecenić także wpływu naturalnego i sztucznego światła, które pomoże nadać aranżowanym pomieszczeniom nieco życia. Industrialne wnętrza, bazujące na naturalnych materiałach takich jak drewno, cegła czy metal, odpowiednio rozświetlone za pomocą dużych okien lub lamp imitujących światło dzienne – z całą pewnością pomoże uwydatnić najważniejszy elementy wnętrza.
Oprócz światła dziennego – trzeba pamiętać o tym, że styl loftowy dobrze czuje się również w przytłumionym świetle żarówek retro, które powszechnie stosuje się w industrialnych aranżacjach, by dodać wnętrzom charakteru.
4. Industrialne meble – minimalizm i retro
Styl industrialny to mariaż nowoczesnych rozwiązań i historii; co powinny wyrażać nie tylko meble, ale również dodatki. Decydując się na urządzanie industrialnego wnętrza, warto postawić na proste rozwiązania – meble łączące ze sobą stal i drewno będą dobrym tego przykładem.
Drewniane, kupione z drugiej ręki meble, postarzane szafki, stylizowane krzesła, wreszcie – nowe meble, wykorzystujące charakterystyczne szarości i stal, będą doskonałym rozwiązaniem do każdego wnętrza loftowego.
Urządzając wnętrze typu loft, należy pamiętać o tym, że każdy dodatek czy mebel może być elementem opowiadającym historię, świetnie podkreślającym znaczenie czasu dla aranżacji industrialnych.
Wykorzystanie starych mebli z charakterem – to także doskonała okazja na oszczędność.
5. Potrzeba przestrzeni
Loft, co przeczytać można powyżej, to styl wywodzący się z obszernych przestrzeni fabrycznych, poddaszy, hal produkcyjnych. Nie każde wnętrze może rzecz jasna wyróżnić się wolnymi setkami metrów kwadratowych; dlatego aranżując industrialny styl w niewielkim mieszkaniu, należy pamiętać o tym, by starać się powiększyć pokoje wizualnie. Pomóc może w tym nie tylko odpowiednie oświetlenie, ale również lustra, które są w stanie w doskonały sposób stworzyć iluzję głębi i przestrzeni. Warto zastanowić się także nad rezygnacją z drzwi (na przykład w pokojach przejściowych) lub przebudowaniem niektórych ścian.
Stosując się do wyżej opisanych wskazówek – z łatwością urządzisz własne, przytulne i modne wnętrze loftowe!