Wiatrołap – to często zapomniane już pojęcie, które opisuje przestrzeń znajdującą się w każdym mieszkaniu. Niezależnie od tego, czy nazywamy go hallem, przedpokojem czy przedsionkiem – wiatrołap to ważny element każdego mieszkania czy domu, który musi spełniać określone funkcje. Właśnie dlatego w aranżacji wnętrz poświęca mu się szczególną uwagę. W jaki sposób zaaranżować nie tylko ładny, ale również i funkcjonalny wiatrołap? 

Wiatrołap – pierwsze wrażenie 

Wiatrołap to niezwykle ważny element każdego wnętrza. Pełni nie tylko rolę estetyczną, będąc pierwszym widocznym elementem mieszkania dla gości czy domowników, ale także spełniając szereg bardziej technicznych funkcji, takich jak gospodarowanie energią cieplną domu. Wiatrołap to także miejsce, które powinno umożliwić osobom wkraczającym do mieszkania pozbycie się butów czy wierzchniego odzienia. Jak w takim razie należy podchodzić do aranżacji przedsionka, by połączyć jego funkcjonalność z estetyką? 

Aranżacja przedsionka domu 

Funkcjonalne podejście do wiatrołapu, które bierz się pod uwagę już na etapie projektowania mieszkania czy domu, to oczywiście spowolnienie uciekania powietrza podczas otwierania drzwi wejściowych. Współcześnie ta rola jest często zmarginalizowana, biorąc pod uwagę to, że przedpokoju od reszty domu nierzadko nie oddzielają żadne drzwi, które miałyby pozwolić pomieszczeniu spełniać jego funkcję. 

Z uwagi na to zdecydowanie lepiej skupić się na drugiej roli przedpokoju – czyli jego funkcji pomieszczenia, w którym goście i domownicy mogą odwiesić kurtki, płaszcze i odstawić buty. 

Nierzadko – szczególnie w niewielkich mieszkaniach, takich jak kawalerki – miejsce wygospodarowane na sień jest niewielkie. W takim przypadku należy postawić na proste rozwiązania, skupiające się na wkomponowaniu przestrzeni wiatrołapu w stylistykę reszty pomieszczenia, jednak z zachowaniem jego funkcjonalności. Pomogą w tym na przykład naścienne wieszaki, które można zamontować praktycznie w każdym miejscu. Dobrym rozwiązaniem są również szafki na buty połączone z siedziskiem i wieszakami, umożliwiające wygodne założenie lub zdjęcie butów i odwieszenie odzienia wierzchniego. Rozwiązują one również problem braku przestrzeni na odstawienie butów. 

W nieco większych pomieszczeniach dobrym wyborem może być wygospodarowanie miejsca na szafę na wymiar; przesuwne drzwi nie zabierają miejsca, a duża przestrzeń podobnych mebli wystarczy do tego, by umieścić w nich buty, płaszcze, kurtki i wiele innych ubrań. 

Aranżacja przedsionka w kontekście reszty mieszkania 

Podejście do stylizacji przedsionka zależne jest od jego wielkości i wkomponowania w resztę mieszkania. Jeśli wiatrołap to przestrzeń stworzona tylko z potrzeby wyodrębnienia miejsca, w którym goście będą mogli pozbyć się ubrań, nie oddzielona od reszty mieszkania osobnymi drzwiami – bezwzględnie należy postawić na możliwość stylistycznego wkomponowania przedpokoju w estetykę reszty pomieszczenia. Szeroki wybór mebli, których można użyć do urządzenia przedsionka, gwarantuje szansę na dobre dopasowanie tego miejsca do dowolnego stylu, niezależnie czy mówimy tu o lofcie, boho czy stylu skandynawskim. 

W przypadku, w którym przedsionek jest odrębnym pomieszczeniem – można pokusić się o dobranie indywidualnej aranżacji jego wnętrza, na przykład na zasadzie kontrastu do kolejnego pokoju. Wyodrębnienie osobnego pomieszczenia na sień z całą pewnością stwarza więcej możliwości projektowych, zapewniając również zachowanie oryginalnej funkcjonalności wiatrołapu.