Gabinety lekarskie, szpitale, gabinety SPA, studia medycyny estetycznej – łączy ze sobą nie tylko potrzeba niesienia pomocy pacjentowi, ale również chęć wykreowania odpowiedniego wizerunku i atmosfery, w której chory z jednej strony będzie czuł się bezpiecznie i pewnie, a z drugiej – będzie w stanie docenić profesjonalny charakter przestrzeni. Jak najłatwiej osiągnąć tego typu cel? Z pomocą przyjdzie styl glamour! 

Glamour to styl, którego pochodzenie łatwo scharakteryzować – narodził się w USA, w okolicach wzrostu znaczenia Hollywood i przemysłu filmowego. Wykształcił się jako potrzeba otoczenia producentów i gwiazd luksusem i estetycznym, otwartym stylem, które nie przytłaczał swoją ciężkością.

Od czasów powstania glamour minęło już wiele lat – jednak od tego czasu stylu nie zmienił się wiele; co najwyżej wyewoluował do nowych potrzeb. Między innymi dlatego z łatwością da się dostosować go nie tylko do konkretnych wymagań mieszkania, domu, ale także szpitala czy gabinetu lekarskiego. 

Glamour – czym wyróżnia się styl 

Blask, czar i szyk – to kluczowe określenia stylu glamour. Czym dokładniej charakteryzuje się ten styl aranżacji? 

Przede wszystkim – glamour to wnętrza jasne i schludne, pomimo tego, że bez wątpienia również i eklektyczne. Między innymi dlatego łatwo jest wyobrazić sobie gabinet lekarski, który nie musiałby rezygnować z klasycznej bieli – a mimo to wyróżniałby się ciekawszymi meblami i dodatkami. Szczególnie, że w glamour powszechne są powierzchnie obijające światło – lakierowane na błysk blaty, szyby, szafy. 

W glamour dominują odcienie szarości i biel, stonowana kolorystyka pozwala oczyścić umysł i skupić się na swoich zadaniach. Dzięki przestrzeni i kolorystyce  bogate zdobienia w postaci złotych czy srebrnych lamp, poduszek, kryształowych żyrandoli – nie odciągają wzroku, jedynie przyjemnie kontrastując z całością wnętrza. Glamour to luksus, ale w odróżnieniu od wielu innych stylizacji tego typu – nie należy do aranżacji ciężkich, przytłaczających. 

Innym ważnym elementem glamour są pikowane meble – sofy, fotele czy pufy, najczęściej utrzymane  w tonacjach szarości. Szarość to jednak niejedyna możliwość, jeśli chodzi o wybór barw w stylu glamour. Bardzo łatwo można dopasować paletę barwną do wymagań konkretnej przestrzeni, na przykład stawiając na beże łączone ze złotem; szampańskie kolory doskonale odnajdują się w stylizacji glamour. 

Przygodę z kolorami w aranżowaniu stylu glamour warto rozpocząć od wyboru koloru przewodniego. Jeśli w gabinecie lekarskim będzie to biel, pozostałe kolory palety powinny zostać dobrane według zasad związanych z kołem kolorów; barwy monochromatyczne, kontrastowe czy harmoniczne do bieli będą strzałem w dziesiątkę. Dominująca barwa zawsze powinna być stonowana i neutralna pod względem tonu. 

Dodatki w stylizacji glamour

Dodatki to kolejny punkt, na które należy zwrócić szczególną uwagę; w glamour są szczególnie ważne. Warto jednak pamiętać o tym, że gabinet lekarza to miejsce cechujące się specyficznymi wymogami i warunkami; o ile pikowane fotele w ramach prostych krzeseł mogą się sprawdzić, o tyle na przykład poduszki i inne dodatki mogą okazać się kiepskim wyborem. 

Wykorzystując styl glamour w gabinecie lekarskim, należy postawić na naturalne dodatki, które nie będą odciągać uwagi od celu wizyty. Dobrym przykładem mogą być na przykład żyrandole – zamiast prostej jarzeniówki, postawić można na kryształowy żyrandol. O ile bibeloty w gabinecie lekarskim to niezbyt funkcjonalne rozwiązanie – nic nie stoi na przeszkodzie, by na parapecie okna znaleźć miejsce na stylizowany świecznik czy powieszone na ścianie lustro. Dodatkowym plusem luster jest to, że powiększają optycznie pomieszczenie, oraz gwarantują jego odpowiednie doświetlenie. 

Warto pamiętać, że glamour niekoniecznie musi wiązać się z dużymi wydatkami; biorąc pod uwagę, że to styl eklektyczny, doskonale odnajdzie się w nim na przykład odnowiony, stylizowany na barokowy stół – oraz proste, białe półki, za których błysk odpowiadać może nałożony odpowiednio lakier. Styl glamour lubi się nie tylko z nowoczesnymi dodatkami, ale również samodzielnymi przeróbkami, które nie prowokują dodatkowych kosztów, pozwalając ograniczyć wydatki związane z aranżowaniem wnętrza. 

Podsumowując – styl glamour doskonale pasuje do gabinetu lekarskiego, epatując elegancją, szykiem i profesjonalizmem. Jego niewątpliwym plusem jest to, że w aranżacjach glamour postawić można na wiele rozwiązań kolorystycznych – biele, beże, a nawet odważniejsze kolory, jak brązy i zielenie. Wraz ze złotymi i srebrnymi dodatkami, kryształami, przestrzenią i połyskiem mebli – glamour tworzy atmosferę luksusu, ale również i spokoju; dobrze wykonane projekty wnętrz glamour nie przytłaczają osób, którym przychodzi spędzać czas w mieszkaniu czy gabinecie lekarskim urządzonym w tym stylu.