Prędzej czy później każdy człowiek stoi przed wyzwaniem jakim jest zaprojektowanie i urządzenie swojego domu czy mieszkania. Przy braku doświadczenia i pomysłu warto skorzystać z usług doświadczonego architekta.

Funkcjonalność wnętrzarska i nie tylko

Dobry architekt zawsze słucha sugestii i życzeń swoich klientów. Jego zadaniem jest przeniesienie ich na realny grunt, do każdego pomieszczenia osobno. Bierze przy tym po uwagę kilka różnych aspektów – logistyczne, finansowe czy techniczne. Doświadczony projektant wnętrz jest w stanie rozwiązać nawet problem zbyt małej czy nieustawnej przestrzeni. Samemu ciężko sobie z tym poradzić.

Architekt proponuje rozwiązania uniwersalne i ponadczasowe, ale i nieoczywiste. Wszystko sprowadza się bowiem do tego, aby dana aranżacja tak samo dobrze prezentowała się także za 5 czy 10 lat. Nie chodzi więc w tym przypadku o ślepe podążanie za trendami, ale o ponadczasowy i sprawdzony design. Co ciekawe, bardzo często mieszkania zaprojektowanie przez architektów posiadają większą wartość rynkową.

Budżet i plan dla projektowania wnętrza komercyjnego

Projektowanie wnętrz komercyjnych, architekt wnętrz Mobiliani Design.

Projektowanie wnętrz komercyjnych, architekt wnętrz Mobiliani Design.

Architekt wnętrz, np. z Bydgoszczy, zawsze działa w ramach określonego z góry budżetu. Dlatego też już na początku warto postawić sprawę jasno w tym zakresie. Specjalista doskonale zdaje sobie sprawę na czym można zaoszczędzić, a w co tak naprawdę warto zainwestować.

Projektant nie tylko projektuje, ale i stoi niejako na straży poprawności realizowania danego projektu wnętrza. Oczywiście o ile zostało to wcześniej ustalone. Dzięki temu można uniknąć wielu kosztownych pomyłek, które mogą być skutkiem złych decyzji. Wynikają one niekiedy z błędnych pomiarów, wyboru niesolidnych podwykonawców czy oszczędzaniu na niewłaściwych elementach.

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że architekt wnętrz zajmując się wyborem odpowiednich produktów i materiałów oraz ich zakupem oszczędza swoim klientom wiele czasu. Poza tym zna miejsca, gdzie można dostać atrakcyjne rabaty. Sam często ma zniżki w wielu sklepach jako stały klient. Można więc jednocześnie oszczędzić i czas, i pieniądze.

Architekt wnętrz a dekorator

Warto przy tym znać różnicę między architektem dla wnętrz, a dekoratorem wnętrz.Ten pierwszy swoją pracę rozpoczyna bowiem od zera. Jego zadaniem jest stworzenie funkcjonalnej i dobrze przemyślanej przestrzeni życiowej. Zajmuje się więc także układem pomieszczeń, oświetleniem czy instalacjami różnego rodzaju. Projektanci to osoby doświadczone, doskonale znające rynek oraz nowoczesne i sprawdzone rozwiązania. Dekorator z kolei zajmuje się tylko ostatnim etapem prac architekta, a więc urządzaniem wnętrza. Skupia się przy tym tylko na meblach i dodatkach. W tym wypadku, w przeciwieństwie do architekta wnętrz, nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe czy licencja.

Specjalista dla wnętrz z polecenia

Widok z okna na wnętrza urządzonej restauracji.

Widok z okna na wnętrza urządzonej restauracji.

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie architekta wnętrz z polecenia. To bowiem najlepsza rekomendacja. Można wówczas na własne oczy zobaczyć efekt prac specjalisty. Nie oznacza to jednak, ze można zrezygnować z obejrzenia jego portfolio. Każdy architekt ma bowiem swój gust i styl, który przemyca we wszystkich swoich projektach. Jest on konsekwencją jego punktu widzenia, kreatywności i wielu innych czynników. Musi się to zgadzać poniekąd ze stylem i upodobaniami klienta.

Rozmowa i spotkanie z profesjonalnym projektantem wnętrz

Zwykle praca architekta trwa kilka miesięcy, w zależności od wielkości projektu. Dlatego też współpraca powinna się układać bezproblemowo. Już na początku warto się spotkać i omówić wszystkie sprawy. Trzeba podpisać także odpowiednią umowę, w której określona zostanie ilość i rodzaj poprawek i wiele innych istotnych kwestii. Dzięki temu uniknąć można wielu ewentualnych nieporozumień czy kłótni.

Podczas wyboru architekta wnętrz lub projektanta wnętrz nie można kierować się tylko i wyłącznie ceną. W tym przypadku nie jest ona najważniejsza. Najlepiej zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalisty, który zna się na tym co robi i robi to dobrze. W razie potrzeby można po prostu zrezygnować z dodatkowych elementów czy zmniejszyć liczbę konsultacji. Wystrój mieszkania czy domu ma bowiem ogromne znaczenie dla komfortu mieszkania w nim.