Feng shui, to określenie, które miał okazję słyszeć chyba każdy – nie oznacza to jednak, że geneza i znaczenie pojęcia jest powszechnie zrozumiałe. Chociaż moda na feng shui w aranżacji wnętrz wydaje się w ostatnim czasie przygasać, ustępując innym trendom, nadal warto pochylić się nad tematem tej konkretnej ideologii wnętrzarskiej.
Feng shui – garść faktów
Feng shui to temat niezwykle ciekawy, który dla współczesnego człowieka zachodu – podobnie jak większość zagadnień z pogranicza duchowości wschodniej – może uchodzić za dość trudny do zrozumienia.
Feng shui, głęboko zakorzenione w taoizmie, to nic innego jak sztuka aranżacji przestrzeni w taki sposób, by “energia” mogła swobodnie przepływać między ustawianymi obiektami – nie ważne, czy mowa o całych budynkach, czy tylko meblach i dodatkach.
Bazowe założenia taoistów był dość proste – przekonani o istnieniu chi i jej podziale na ying i yang, zakładali, że odpowiedni przepływ energii pozwoli na spokojniejsze, zdrowsze i szczęśliwsze życie. Istnieją dowody, które wskazują na to, że według tej filozofii w Chinach przez kilka tysięcy lat budowano nie tylko pojedyncze domy, ale również całe wioski.
W jaki sposób myśl przewodnią feng shui wciela się w życie we współczesnych aranżacjach wnętrz?
Feng shui we współczesnych aranżacjach wnętrz
Feng shui, według swoich teoretycznych zasad, odpowiada za osiem ważnych cech, które przedstawia się symbolicznie na oktagonie, nazywanym siatką bagua. Mowa tu o wartościach takich jak kariera, wiedza, małżeństwo, sława, dzieci, życzliwi ludzie, bogactwo, zdrowie. Jednym z podstawowych działań, na które można zdecydować się, chcąc stworzyć wnętrze spójne z zasadami feng shui, jest odwzorowanie jego planu na zasadzie siatki bagua; współczesny rozkład mieszkań sprawił, że podobny diagram najczęściej rozpisuje się na bazie kwadratu lub prostokąta, nie okręgu. Takie rozwiązanie dzieli mieszkanie, dom czy biuro na strefy poświęcone konkretnym sferom życia.
Feng shui to filozofia aranżacji polegająca na idei ciągłego przepływu pozytywnej energii w tworzonej przestrzeni. Umożliwia to przestronne, duże wejście do mieszkania lub domu, które nie powinno być niczym ograniczone; warto również dodatkowo je doświetlić.
Światło to ważny element aranżacji feng shui; kierując się zasadami feng shui, przestrzenie wykorzystywane do codziennego życia, jak na przykład salon, umiejscowimy oczywiście w najbardziej nasłonecznionym miejscu. Nie jest to nic, do czego trzeba by się przyzwyczajać – pozytywny wpływ światła słonecznego na zdrowie fizyczne i psychiczne jest znany od dawna, dlatego projektując salon; najczęściej zakłada się umiejscowienie go tam, gdzie światło ma dobry dostęp.
Harmonijny przepływ energii ułatwiają naturalne dodatki. Aranżacje wnętrz w stylu feng shui bazują uzupełnieniu przestrzeni bambusem, drewnem, lnem i innymi naturalnymi materiałami. W stylizowanych wnętrzach świetnie odnajdą się rośliny – nie tylko bonsai i bambus, ale także bardziej swojskie, rodzime kwiaty.
Ważne, by sprzęty domowe, meble i dodatki nie były stłoczone; ideą feng shui jest umożliwienie swobodnego przepływu energii, która powinna krążyć w domu w sposób niezakłócony, zupełnie jak powietrze czy woda.
Sprzęty domowe, które kojarzą się z poszczególnymi żywiołami (na przykład kuchenka kojarząca się z ogniem, czy zlewozmywak, kojarzony z wodą) powinny zostać w mieszkaniu czy domu ustawione w taki sposób, by nie kolidować ze sobą. Oznacza to, że sprzeczne w tym przypadku żywioły (ogień-woda) powinny być rozdzielone na przykład rośliną, symbolizującą żywioł ziemi.
Specyficzne dodatki, bazujące na kulturze wschodu, to między innymi akwaria, chińskie dzwonki, lustra powiększające przestrzeń, kryształki, kadzidełka, obrazy skupiające się na pejzażach, parawany.
Kolory feng shui
Projektując mieszkanie czy biuro według prawideł feng shui, należy zwrócić szczególną uwagę na dobierane barwy.
Te, które najczęściej poleca się do podobnych projektów, to łagodne, naturalne odcienie bieli, czerni, zieleni, błękitu i brązu, ale także czerwień czy żółć – krótko mówiąc; pełna paleta barw podstawowych, często używanych w aranżacjach na zasadach uzupełnień komplementarnych i barwnych kontrastów.
Warto pamiętać o tym, że mieszkanie urządzone zgodnie z zasadami feng shui nie musi wcale nawiązywać swoją estetyką do Dalekiego Wschodu. Ogólna charakterystyka feng shui pozwala na tworzenie funkcjonalnych, estetycznych, prostych i przytulnych mieszkań i domów niezależnie od wybranego ogólnego stylu pomieszczeń.