Wiosna to dobry moment na to, by poczuć się bliżej natury! Wiele osób chciałoby jednak podobny kontakt wyrażać i pielęgnować w swoim mieszkaniu czy domu niezależnie od pory roku. Z pomocą mogą przyjść im trendy, które inspirują się naturą. W jaki sposób umeblować mieszkanie w stylu rustykalnym, boho lub biofilnym? 

Styl boho – między naturą a popkulturą 

Styl boho swoimi korzeniami sięga lat 60. i 70. ubiegłego wieku, jednak jego fundamentów można doszukiwać się również w dziewiętnastowiecznej bohemie, która skupiała artystów, muzyków, poetów i aktorów, określanych czasem mianem “artystycznej cyganerii”. Kontrast natury, kultury popularnej i wysokiej, inspiracje wieloma innymi różnymi stylami – bez wątpienia doskonale widać w boho. 

Boho we wnętrzach to świetny wybór dla odważnych osób, które stawiają na nieoczywiste zestawienia barw i materiałów. Boho wyróżnia się wykorzystaniem kontrastów, nie tylko w samych kolorach, dobieranych często na przekór utartym schematom kolorystycznym, ale także w fakturach i stylach meblarskich. Pomimo swojej krzykliwości i potencjalnego gloryfikowania estetyki kiczu – boho często nawiązuje do natury, stawiając na naturalne drewno, dodatki z florystycznymi akcentami czy postarzane, stylizowane meble. Ornamentyka boho czerpie nie tylko z orientu i arabeski marokańskiej, ale również bardziej swojskich motywów roślinnych. Bliskość natury zapewniają także dodatki, wśród których przodują plecione makramy, wełniane narzuty, lniane poszewki na poduszki. 

Boho to styl aranżacji, który doskonale odnajduje się w towarzystwie kwiatów wszelkich rodzajów – urządzając mieszkanie w stylu boho można postawić na unikalne połączenia flory, która nie pasowałaby do siebie wkomponowana w żaden inny styl aranżacji! 

Styl rustykalny – modna od lat tęsknota za prowincją 

Styl rustykalny wywodzi się etymologicznie od angielskiego rustic i oznacza tyle, co “wiejski”. Dobrze oddaje to samą naturę stylu, który świetnie nadaje się dla każdego, kto tęskni za prostą, ekologiczną estetyką. Rustykalny styl aranżacji wnętrz stawia na przytulną atmosferę oraz aranżacje stylizujące nowoczesne urządzenia do bardziej naturalnych standardów. Jeśli chodzi o kolory – w stylu rustykalnym królują jasne odcienie, takie jak biele, ecru i beże, kontrastowane z kolorami natury – ziemistym brązem czy naturalną zielenią. 

W dekoracjach przodują elementy z naturalnych materiałów, ale także ludowa estetyka. Dobrze sprawdzą się wzory w kwiaty, kraty czy paski, motywy roślinne oraz plakaty czy obrazy nawiązujące do sielskiej atmosfery wsi. 

Meble to oczywiście przestrzeń, w której na pierwszy plan wychodzi drewno o surowych kształtach i barwach zbliżonych do naturalnych odcieni materiału. Tradycyjne meble mogą przeplatać się z nieco bardziej nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do stylu. W stylu rustykalnym często wykorzystuje się także odnowione meble retro. To świetny styl dla osób zainteresowanych DIY, które w prosty sposób mogą postarzyć zakupione za niewielką kwotę używane meble. 

Styl rustykalny świetnie współgra z roślinami, zarówno doniczkowymi – jak i ciętymi. Najlepiej postawić jest na swojskie gatunki, które dobrze kojarzą się z rodzimą florą. 

Styl cottagecore – styl rustykalny na miarę XXI wieku 

Cottagecore to ewolucja stylu rustykalnego, która od kilku lat może cieszyć się wzmożonym zainteresowaniem we wnętrzarstwie. Cottagecore narodziło się w okolicach roku 2018, jako koncepcja lifestylowa silnie promowana przez stylizowane zdjęcia publikowane na stronach takich jak Instagram czy Pinterest. Z czasem wyewoluowała do stylu wnętrzarskiego, który mocno łączy się z opisanym wcześniej stylem rustykalnym. 

Cottagecore to nawiązująca do angielskich chatek (z angielskiego “cottage” to właśnie chatka) akceptacja radykalnej przytulności w dizajnie. Zwolennicy cottage core odcinają się od chłodnych wnętrz stylu industrialnego czy skandynawskiego, stawiając na prostotę i wygodę. 

Tęsknota za sielanką prowincjonalnej wsi wyraża się w aranżacjach stawiających na charakterystyczne tapety z motywami roślinnymi, boazerie, drewniane meble (najlepiej w stylu retro, lub odnawiane meble używane), użycie naturalnych materiałów dodatków, prostych dodatków i wzorów. 

Cottagecore przykuwa uwagę stylizowanymi dodatkami, ale także aranżacjami z suszonych kwiatów, regałami pełnymi książek, unikatowymi dodatkami zakupionymi w antykwariatach czy na pchlich targach, które pozwalają jeszcze lepiej zanurzyć się w wykreowanej sferze wiejskiej idylli. 

Styl japandi – inne podejście do natury 

Styl japandi to interesujący mariaż stylu skandynawskiego i japońskiej filozofii projektowania wnętrz. Łączy on w sobie potrzebę prostosy i minimalizmu z orientalnymi wpływami, które wyrażają się między innymi w wyborze naturalnych materiałów i dodatków. 

Japandi to rodzaj aranżacji stawiający na czystą, estetyczną formę. Króluje w nim drewno, bambus i materiały kojarzące się z naturą w orientalnym ujęciu. Wykorzystywane w nim tekstylia to często grubo tkane materiały z naturalnych włókien w odpowiadających barwach. Kolorystyka japandi to przeważnie stonowane barwy – jasne brązy, szarości, biel, ciepłe odcienie ecru. 

Rośliny doniczkowe, które stanowią jedną z najważniejszych ozdób japandi, doskonale komponują się z motywami roślinnymi powszechnie wykorzystywanymi na tapetach czy dodatkach, takich jak poszewki poduszek. 

Japandi to wybór doskonały dla osób, które szukają stylu bliskiego naturze, ale we współczesnym wydaniu. 

Styl biofilny – zupełnie nowa filozofia aranżacji wnętrz 

Biofilne podejście do projektowania wnętrz to zupełnie nowa moda, która stanowi odpowiedź na kilka problemów, z którymi od 2020 roku boryka się wielu ludzi. Mowa tu nie tylko o pandemii, która całe grupy zawodowe zmusiła do pracy z domu – ale także o ogólnym tempie technologicznego rozwoju, które coraz częściej przytłacza i wycieńcza, utrudniając codzienne funkcjonowanie. 

Biophilic design to zachodnia myśl projektowa, która stawia na wnętrza bliskie naturze nie tylko poprzez samą aranżację, ale także świadomy dobór materiałów. Zrównoważenie samopoczucia i skontrowanie szybkiego stylu życia – to zadanie, które styl biofilny realizuje poprzez dobór wyłącznie materiałów naturalnych, biodegradowalnych lub z odzysku. Świetnie sprawdza się w tym przypadku szkło, wiklina, bambus, drewno, wełna, terakota, beton.