Mikroapartamenty to od jakiegoś czasu wyjątkowo głośny temat – z jednej strony przez media kreowane są jako modne przestrzenie dla osób, które stawiają na alternatywny lifestyle, a z drugiej – nie sposób oprzeć się wrażeniu, że popularność mikrokawalerek wynika głównie z wymagań ekonomicznych dużych miast. Niezależnie od tego nie można mieć jednak wątpliwości, że kawalerki w wersji mikro to rozwiązanie, które niejednej osobie przypadnie do gustu. Jak urządzić mikroapartament tak, by doskonale się prezentował, a przy okazji spełniał swoją funkcję?
Potencjał małego metrażu
Małe mieszkanie to wbrew pozorom duże wyzwanie aranżacyjne. Nie każdy dizajn sprawdzi się w mikrokawalerce, z uwagi na specyficzne wymagania miejsca, w którym – chociaż jego wielkość nie przekracza zazwyczaj 20 metrów kwadratowych – muszą znaleźć się wszystkie udogodnienia klasycznego mieszkania.
Z uwagi na to, przygotowując do zamieszkania niewielki apartament, warto jest postawić na schludny minimalizm, skupiając się na użytkowym zakresie mikrokawalerki.
Oszczędność miejsca zagwarantują przede wszystkim szafy i szuflady, których umiejscowienie należy zaplanować z największą dbałością. Trzeba pamiętać o tym, że w mikrokawalerce, by spełniała swoją rolę, muszą znaleźć się wszystkie niezbędne do życia produkty – ubrania, pościele, chemia gospodarcza, naczynia i wiele, wiele innych. Pomieszczenie wszystkich tych przedmiotów to zadanie, które z całą pewnością nie jest najłatwiejsze – nie mniej jednak zupełnie konieczne, jeśli chce się zagwarantować osobie zajmującej mieszkanie komfort i wygodę.
Kolor budujący przestrzeń
Fizyczna przestrzeń, stworzona za pomocą wielu szaf i szuflad i pudeł – to oczywiście podstawa małego mieszkania, gwarantująca możliwość jego swobodnego zamieszkiwania. Szczególną uwagę należy zwrócić także na kolorystykę mikroapartamentu.
Najlepiej jest w tym przypadku wykluczyć ciemne barwy, używając ich jedynie jako punktów kontrastowych z bielą, jasnym drewnem i podobnymi odcieniami. Zastosowanie jasnych kolorów gwarantuje optyczne powiększenie mieszkania, do czego przyczyni się światło, które łatwiej odbija się od jasnych barw. Tę samą zasadę warto wykorzystać, wybierając konkretną teksturę i wykończenie mebli; lakierowane powierzchnie lepiej odbijają światło, co gwarantuje optyczne powiększenie mieszkania.
Dodatki do niewielkiego apartamentu
Mikroapartament to przestrzeń, w której zwyczajnie brakuje miejsca na pozbawione funkcji dodatki. Zamiast tego, aranżując podobną przestrzeń, warto jest postawić na funkcjonalne dodatki, takie jak stylizowane lampki, elementy wykończenia (np. czarne, kontrastujące z bielą listwy), lustra. Każdy element mikromieszkania powinien spełniać określoną rolę, ale nie oznacza to, że nie może on przy okazji spełniać estetycznej funkcji.
Jeśli chodzi o dodatki, które pomogą łatwo rozbić biel pomieszczenia – w aranżacjach kawalerek królują kolorowe płytki kuchenne, lastryko, plecione narzuty i poszewki na poduszki.
Niewielkie, jednopokojowe mieszkania lubią się również z roślinami. I w tym przypadku warto jednak pamiętać o tym, że powinny być to rośliny funkcjonalne, na przykład przyprawy, który używa się w gotowaniu – takie jak świeża bazylia czy mięta.
Mikroapartament to ciekawe wyzwanie aranżacyjne, które – pomimo ograniczonego miejsca – pozwala realizować zróżnicowane projekty w wielu stylach, dopasowując mieszkanie do potrzeb domownika.