Coraz częściej zdarza się, że młode osoby mieszkają w pojedynkę. Na ogół są to osoby, które większość swojego czasu spędzają poza domem. Jak projektować kuchnię, aby była modna, designerska oraz komfortowa dla singla lub singielki?

Niewielki powierzchnia projektowa kuchni

Wnętrze małej kuchni od Mobiliani Design z Bydgoszczy.

Wnętrze małej kuchni od Mobiliani Design (Bydgoszcz).

Mieszkanie singla to zazwyczaj kawalerka lub nieduże mieszkanie dwu pokojowe. Niewielki metraż oznacza konieczność przemyślanego projektowania przestrzeni i wykorzystania starannie każdego centymetra. Przyjęte zostało, że stereotypowy singiel raczej nie gotuje, ale nie jest to wcale regułą i nie oznacza, że kuchnia singla ma być mniej funkcjonalna. Wręcz przeciwnie – dla niektórych osób gotowanie i wszelkie pasje z tym związane mogą być bardzo ważne.

Zaś jeśli gotujemy rzadko lub wcale, wyposażenie kuchni możemy ograniczyć do minimum. Zanim przystąpimy do aranżacji naszej kuchni, powinniśmy się najpierw zastanowić nad tym jakie są nasze potrzeby i przyzwyczajenia. W kuchennych aranżacjach mamy zazwyczaj mniej miejsca na wstawienie wszystkich potrzebnych w kuchni akcesoriów, sprzętów czy mebli kuchennych, dlatego należy ergonomiczne zaplanować przestrzeń, by móc przechowywać w niej najpotrzebniejsze rzeczy. W kuchni dla singla doskonale sprawdzą się wysokie zabudowy jednościenne, wyspy kuchenne lub kuchnie, które są  otwarte na salon.

Dobry projekt wnętrza to podstawa

Nowoczesny projekt kuchni w Bydgoszczy od Mobiliani Design.

Nowoczesny projekt kuchni w Bydgoszczy od Mobiliani Design.

Dobrze zagospodarowana kuchnia powinna być oparta o zasadę trójkąta, która pozwoli w sposób uporządkowany rozmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i produkty w kuchni. Aby ułatwić zagospodarowanie stref przechowywania polecamy meble kuchenne na zamówienie, które są tak zaprojektowane przez doświadczonego architekta wnętrz tak, że pomieszczą wysokie produkty takie jak butelki, słoje, makarony.

Zaletą projektów wnętrz wykonanych profesjonalnie jest właśnie całkowite zagospodarowanie wszelkich zakamarków i zrobienie z nich w pełni użytecznych mebli kuchennych takich jak szafek typu cargo czy schowków.  Singiel w kuchni nie potrzebuje dużego zlewozmywaka, zmywarki do naczyń czy też obszernej przestrzeni roboczej. Komfortowym rozwiązaniem będzie jednokomorowy zlew z modną bezdotykową baterią, mniejsza zmywarka do naczyń ( mieszcząca 6 lub 8 kompletów naczyń), która da nam dodatkowy fragment blatu do pracy.

Wybierając sprzęt AGD warto zwrócić uwagę na sprzęty, które nie zajmują zbyt wiele przestrzeni i energii elektrycznej. Dla singla wystarczy dwupalnikowa płyta grzewcza a także kuchenka mikrofalowa posiadająca funkcję piekarnika. Warto ponadto wziąć pod uwagę zakup małej lodówki pod zabudowę, która jest idealnym rozwiązaniem dla potrzeb singla. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań otrzymamy w efekcie dodatkową przestrzeń. Warto zobaczyć projekty wnętrz od Mobiliani Design z Bydgoszczy, które znajdziecie tutaj: https://mobilianidesign.pl/projekty-wnetrz/apartamenty-prywatne/

Możliwości aranżacyjne dla wnętrza skrojonego na potrzeby singla

Niewielka kuchni zaprojektowana dla kawalerki w Bydgoszczy.

Niewielka kuchni zaprojektowana dla kawalerki w Bydgoszczy.

Aranżując wnętrze dla singli mamy większe możliwości niż w przypadku aranżacji kuchni dla rodzin kilkuosobowych. W takich kuchniach można pozwolić sobie na zastosowanie pewnych rozwiązań, które nie sprawdziły by się w kuchni dużej rodziny. W stworzeniu nietypowego, nowatorskiego wnętrza pozwolą nam takie rozwiązania jak: prostopadłe cięte krawędzie, systemy otwierania szuflad na dotyk oraz elementy szklane i efekty świetlne.

W kuchni singla bez obaw możemy wykorzystać meble kuchenne, mające otwarte szafki i półki, na których efektownie pokażemy nowoczesne sprzęty i akcesoria. Dzięki zastosowaniu w meblach zaprojektowanych indywidualnie przez projektanta wnętrz takich elementów jak otarte półki i szafki, nie musimy tracić wiele czasu na przemieszczanie się i robienie wielu kilometrów, aby dostać się do potrzebnych nam rzeczy. Równie dobrze będą stanowiły one ozdobę samą w sobie.

Oryginalna ściana z cegły w projekcie wnętrza kuchni.

Oryginalna ściana z cegły w projekcie wnętrza kuchni.

Decydując się na kuchnię singla warto rozważyć wybór prostych form, dzięki którym o wiele łatwiej będzie utrzymać kuchnię w czystości, a co za tym idzie – pozwoli to na zaoszczędzenie nieco czasu. W kawalerkach doskonale zdaje egzamin jednorzędowa zabudowa kuchni, natomiast w małych mieszkaniach, warto zastanowić się nad tym czy nie pozbyć się uciążliwej ścianki działowej i  nie otworzyć kuchni na salon. Takie rozwiązanie spowoduje, że optyczne powiększy się przestrzeń, poprawią się proporcje całego mieszkania oraz wnętrze nabierze trochę lekkości.

W kuchni dla singla zastosować można praktycznie każdy ekstrawagancki, oryginalny element, np. półka wysunięta poza ciąg zabudowy kuchennej. Białe fronty w połysku czyli kuchnia zaprojektowana nowocześnie przez architekta wnętrz w Bydgoszczy w białej kolorystyce to z kolei propozycja dla singli, którzy są miłośnikami monochromatycznych, minimalistycznych aranżacji.

Czy w projektie wnętrza kuchni dla singla potrzebny jesy stół i krzesła?

Wnętrze jadalni otwartej na salon w projekcie domu.

Wnętrze jadalni otwartej na salon w projekcie mieszkania w Bydgoszczy.

Stół i krzesła to jeden z podstawowych elementów zaraz po lodówce czy zlewie. Jednak w kuchni, która jest przeznaczona tylko dla jeden osoby możemy zrezygnować ze stołu i krzeseł na rzecz chociażby fotela barowego ustawionego przy blacie kuchennym bądź też wyspy ze stołkami na wysokich nogach.

Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli na wygospodarowanie cennej przestrzeni, której w kawalerce jest i tak bardzo mało. Jeśli jednak singiel jest osobą bardzo towarzyską i lubi zapraszać do siebie znajomych w takiej sytuacji konieczny będzie zakup stołu z krzesłami. Właśnie w małych przestrzeniach istotne jest właściwe rozplanowanie przestrzeni, a najlepiej zrobi to osoba doświadczona, czyli projektant lub architekt wnętrz.

Porządek w kuchni musi być!

Przestrzeń kuchni przeznaczona do przygotowywania posiłków.

Przestrzeń kuchni przeznaczona do przygotowywania posiłków.

 

W projekcie wnętrza kuchni singla zazwyczaj znajduje się mniej mebli niż w kuchniach rodzin wieloosobowych i zarazem wyklucza obowiązek przemieszczania się po kuchni w czasie przygotowywania posiłków. W takiej kuchni wszystkie niezbędne akcesoria są bowiem w zasięgu ręki. Na dobrą organizację w kuchni sprzyjają zwłaszcza szuflady, które są  wyposażone w systemy podziału wewnętrznego. Sztućce, butelki oraz inne akcesoria kuchenne mają swoje miejsce w szufladach dzięki zastosowaniu w nich specjalnych wkładów i organizerów. Pozwalają one uniknąć chaosu i traceniu cennego czasu na długich poszukiwaniach.

Na podnoszenie funkcjonalności kuchni maja również wpływ systemy narożne, sortowniki odpadów czy szuflady pod zlewozmywak. Projektowanie wnętrza kuchni oraz wykonanie mebli przez producenta są z reguły sporo droższe od gotowych mebli dostępnych w sklepach. Wynika to z tego, że do produkcji mebli kuchennych wykorzystywane są materiały wyższej jakości, a także  często są wykorzystywane zaawansowane systemy prowadnic do szuflad. Takie szuflady nie tylko nadają nowoczesnego charakteru, ale przede wszystkim, wyróżniają się niezawodnością i wysoką jakością ruchu, nawet w przypadku dużego obciążenia.