Nadszedł czas, kiedy to w rękach pacjenta leży wybór lekarza który się nim zaopiekuje. Co za tym idzie, wnętrze gabinetu lekarskiego jest jednym z decyzyjnych czynników wyboru, gdyż lubimy przebywać w miejscach estetycznie i gustownie urządzonych. Aby jednak tak się stało, gabinet powinien zaprojektować kompetentny i profesjonalny projektant wnętrz.
Miejsce przyjęć pacjentów musi spełniać określone wymagania, a jednocześnie pozwalało osobom w nim się znajdującym czuć się przyjemnie i bezpiecznie. Kierując się w projektowaniu precyzyjnie określonymi normami, szybko uzyskamy odbiór Sanepidu i we właściwym terminie otworzymy placówkę lekarską. Wymagania dla gabinetów lekarskich opublikowane zostały w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia (dnia 9 marca 2000 roku).
Wymogi dotyczące powierzchni gabinetów lekarskich:
- Gabinet dla indywidualnej praktyki lekarskiej – min. 12 m2.
- Gabinet lekarza rodzinnego – min. 15 m2.
- Gabinet stomatologiczny – min. 12 m2, plus kolejne 8 m2 więcej przy instalacji każdego następnego fotela stomatologicznego.
Wysokość pomieszczeń nie powinna być mniejsza od 3,1 m, co zapewni przestronność i komfort wykonywanej pracy.
Jak wygląda projektowanie prywatnego gabinetu lekarskiego w mieszkaniu lub domu?
Lokal, którego projekt wnętrza przystosujemy do prowadzenia w nim gabinetu lekarskiego powinno stanowić odrębne, wydzielone pomieszczenie. Wyjątkowe warunki dotyczą praktyki lekarskiej prowadzonej w lokalu mieszkalnym. Istotne jest, aby w projekcie wnętrza każdego gabinetu lekarskiego wyodrębnić miejsce pracy od innych pomieszczeń użytkowanych w celach prywatnych. Wejście dla pacjentów, poczekalnia oraz wszystkie inne wnętrza wykorzystywane w calach zawodowych nie mogą być przejściowe, ani pełnić funkcji komunikacyjnej dla domowników. Odpowiednia aranżacja zapewni też poczucie komfortu i może pomóc zmiejszyć stres i strach przed denstystą.
Chcąc przystosować miejsce pod praktykę lekarską musimy we wnętrzach wydzielić następujące pomieszczenia:
- poczekalnię,
- recepcją/rejestracją,
- toalety dla pacjentów,
- toalety dla personelu,
- pomieszczenie socjalne,
- gabinet lub gabinety dla lekarzy.
Wymagania i wytyczne dla mebli możliwych do wykorzystania w projekcie wnętrza gabinetów lekarskich.
Meble dla gabinetów lekarskich nie są tak oczywistą i dowolną kwestią. Oprócz designu, koloru i kształtu ważne są też wskazania dotyczące czystości. Wszystkie urządzenia oraz meble występujące w projekcie wnętrza gabinetu lekarskiego muszą być wykonane z takich tworzyw, które będą dobrym podłożem do szybkiej i bezproblemowej dezynfekcji. Dodatkowo meble powinny być zawieszone na ścianach lub posiadać nóżki, co pozwoli na sterylne utrzymanie czystości na całej powierzchni podłogi gabinetu.
Do stworzenia tak misternego i wymagającego wnętrza w dodatku o niepowtarzanym i estetycznym designie potrzebni są fachowcy, np. architekt wnętrz lub projektant wnętrz ze sporym bagażem doświadczeń. Stworzenie spójnego wizerunku takiego miejsca wymaga jednolitego charakteru, dlatego wykonanie mebli, zwłaszcza tych na wymiar, polecamy zlecić lokalnemu producentowi. W Bydgoszczy bogaty wybór materiałów spełniających wymagania mebli dla gabinetów lekarskich oraz mająca spore doświadczenie we współpracy z projektantami wnętrz oferuje firma Mobiliani.
Dostosowanie wnętrz do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Prawdę mówiąc, każdy gabinet powinien być dostosowany do wymagań osób niepełnosprawnych. Związane jest to projektem budowy lokalu lub z wyborem lokalizacji pod gabinet. Jeśli jednak oba warianty są już wykluczone, musimy przygotować się na remont dostosowując się do odpowiednich wymagań. Umożliwiając osobom niepełnosprawnym korzystanie z gabinetu praktyki lekarskiej powinniśmy wyposażyć się w podjazd lub windę, a szerokość drzwi dla przejazdu wózka nie powinna być węższa niż 95 cm. We wnętrzu toalety niepełnosprawny musi mieć pewną swobodę ruchów, dlatego według wskazań powierzchnia zapewniająca obszar pełnego obrotu wózka inwalidzkiego stanowi koło o średnicy 1,5 m.
Wykończenie wnętrza gabinetów lekarskich spełniających normy i zasady.
Zacznijmy od podłogi. W obiektach służby zdrowia powierzania podłogi powinna być wykonana z materiałów ceramicznych, gresowych, linoleum lub wykładziny kauczukowej. Powodem, dla którego te wytyczne powstały, są ściśle określone zasady. Projektant wnętrz ma stosunkowo trudne zadanie, gdyż wybranie nawierzchni łatwo zmywalnej, odpornej na specjalistyczne środki chemiczne, antypoślizgowej i nie chłonącej środków organicznych, a w dodatku spójnej z oczekiwaniami inwestorów oraz designem wnętrza nie jest proste.
Kolejną częścią do zaprojektowania są ściany. Powinny być one gładkie, łatwo zmywalne i dostosowane do wymogów. Ściana znajdująca się w sąsiedztwie ujęcia wodnego, do wysokości 1,6 m i co najmniej 60 cm, powinna być zabezpieczona powierzchnią trwałą i nienasiąkliwą oraz odporną na środki czyszczące. Odpowiednie do zastosowania będą jedynie:
- płytki ceramiczne,
- płytki gresowe,
- laminat.
Kolorystyka, odcienie i barwy w projektowaniu gabinetów lekarskich.
Zarówno barwy, jak i ich różnorodne zestawienia dają indywidualne odczucia każdemu z nas. Istnieje teoria opracowana przez psychologów potwierdzająca to stwierdzenie. Zjawiska te ściśle wiążą się z naszymi doświadczeniami życiowymi. Często spotykamy stwierdzenia, że kolory w ciepłych tonacjach, doskonale sprawdzą się w poczekalni lub recepcji, ponieważ rozluźniają wprowadzając nastrój spokoju.
Skojarzenie z ciepłem, słonecznymi promieniami słońca generuje pozytywne odczucia, przez co utwierdza nas w poczuciu bezpieczeństwa. Barwy zimne są na ogół odbierane gorzej, u niektórych osób, mogą wywoływać wrażenia lęku, nienaturalności lub dyskomfortu. W placówkach lekarskich wykorzystanie owych barw daje jednak wrażenie starannej czystości, a co istotniejsze, sprzyja zebraniu myśli podczas pracy. Wskazania kolorów bazujących na błękicie, zieleni oraz fiolecie nie są więc przypadkowe. Zdecydowanie niepoprawne będzie użycie ostrych kontrastów kolorystycznych.
Oświetlenie w projekcie wnętrza gabinetu.
W dobie cywilizacji, gdzie liczba sygnałów odbieranych przez zmysły każdego z nas jest niesłychanie duża, sygnały optyczne grają bardzo istotną rolę. Warunkiem gwarantującym właściwy kontakt z otoczeniem jest zadbanie o prawidłowe oświetlenia we wnętrzu. Właściwe oświetlenie ma wpływ, na takie elementy jak:
- jakość diagnozy medycznej,
- wydajność i zadowolenie z pracy,
- nastrój i samopoczucie pacjentów,
- możliwości skupiania uwagi przez dłuższy okres.
Wybranie odpowiedniego oświetlenia należy do zadań projektanta wnętrz, musi on to zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac adaptacyjnych. Uzależniony jest to czynnik od powierzchni oraz wysokości pomieszczeń, zastosowanych materiałów budowlanych i właściwości odbijania światła we wnętrzu. Parametry techniczne, na jakie należy zwrócić szczególną uwagę, decydując o wyborze źródła światła to: barwa światła, wierność oddawania barw przedmiotów oraz skuteczność świetlna.
W gabinecie lekarskim ważne jest równomierne oświetlenie całego miejsca wykonywanej pracy. Niestety, większość produkowanych świetlówek nie spełnia tych wymagań określonych w normach opracowanych dla projektantów wnętrz placówek lekarskich. Z tego właśnie powodu we wnętrzach gabinetów stosuje się specjalistyczne lampy, z przeznaczeniem do pracy medyków. Powinniśmy również pamiętać o tym, że w miejscu gdzie udzielane są świadczenia zdrowotne zainstalowana powinna być również atestowaną lampa w właściwościach bakteriobójczych.
Światło słoneczne również wpływa na postrzeganie wnętrza. Ono zależnie od pory dnia, może powodować nadmierne nasłonecznienie i nagrzanie gabinetu. O wadach przegrzania w upalne dni chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać. Przeciwdziałając takim sytuacjom architekt wnętrz zaznacza w projekcie żaluzje, które są oczywiście wykonane z odpowiednich materiałów. Zadaniem ich jest również uchronienie pacjentów przed spojrzeniami ciekawskich osób.
Przedstawione wymagania to swego rodzaju podstawa, jaką powinniśmy spełniać oświetlając gabinet medyczny. Aspekty dodatkowe, z pewnością zostaną opracowane przez projektanta przy tworzeniu indywidualnego wnętrza.
Spełnijmy wymagania Sanepidu.
Aby gabinet mógł naprawdę być gabinetem, konieczna jest współpraca z pracownikiem Sanepidu. Wymogiem jest tzw. „odbiór” , w tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek, z załącznikiem w postaci projektu wnętrza i odpowiednimi ustaleniami.
Dlaczego polecamy zaufać fachowcom od projektowania? Bo to oni odpowiadają za przygotowanie odpowiedniej, kompletnej dokumentacji. Jeżeli chcemy, aby nasze wnętrze było ergonomiczne i niepowtarzalne, należy pozwolić architektowi wnętrz wprowadzi właściwe zmiany, aby efekt końcowy stanowił dopełniają całość. Jeśli zastanawiacie się nad zleceniem wykonania projektu wnętrza gabinetu lekarskiego w Bydgoszczy. Zapraszamy do kontaktu z Mobiliani Design. Zrobimy do dla was z największą precyzją i starannością. Wspierając się doświadczeniem i wiedzą w zakresie projektowania obiektów w sposób zawodowy.