Wymarzona kuchnia, pokój gościnny, sypialnia to marzenie, do którego dąży milion osób na całym świecie. Mimo tworzącej się wizji w wyobraźni, niejednokrotnie wdrążenie jej w rzeczywistość staje się dużym wyzwaniem, któremu ciężko jest sprostać. Większość ludzi powierza zadanie aranżacji przestrzeni mieszkania profesjonalistom, czyli projektantom. Czynią tak osoby rozsądne i znające własne możliwości w dziedzinie architektury oraz organizacji wystroju wnętrz.

Czym powinni cechować się architekci i projektanci wnętrz?

Przede wszystkim powinni cechować się wysublimowanym smakiem, kreatywnością oraz dobrą znajomością trendów panujących w projektowaniu pomieszczeń i przestrzeni. Oprócz wymienionych uprzednio atutów, powinni odznaczać się także starannością, precyzyjnością, znajomością produktów najlepszej jakości a w szczególności dobrą organizacją. W tej branży liczy się profesjonalizm i fachowe podejście do trudnych projektów.

Na czym polega praca architekta wnętrz?

meble-na-wymiar-kropla-baltyku-01

W głównej mierze zadaniem projektanta wnętrz jest stworzenie przestrzeni, w której mieszkaniec bądź użytkownik pomieszczenie będzie czuł się swobodnie i komfortowo. Musi stworzyć przyjazne otoczenie, w którym klient znajdzie ukojenie zmysłów i ducha.

Wymaga to doświadczenia, gdyż nie jest łatwo pogodzić oczekiwania zleceniodawcy z warunkami dostępnymi na danej przestrzeni dla projektowanego wnętrza. Sam projekt to dopiero połowa sukcesu następnym etapem trudnym do pokonania jest realizacja projektu i sfinalizowanie go według wytycznym właściciela budynku. Tworzenie idealnego miejsca wymaga wiele samozaparcia oraz umiejętnością właściwego kierowania podwładnymi zajmującymi się urzeczywistnianiem, przygotowanego wcześniej, projektu wnętrza.

Dlaczego warto postawić na pomoc projektantów w projekcie aranżacji wnętrz?

mobiliani-projektowanie-wnetrz-bydgoszcz-showroom-baldini-002

Po pierwsze z prostego powodu jakim jest wygoda. Do kompetencji projektanta wnętrz należy dopilnowanie, by wszystko przebiegało zgodnie z założeniami oraz by każdy szczegół był dopięty na ostatni guzik. Jako zawodowcy znają się na tym i cała procedura tworzenia przestrzeni przebiega sprawnie i według ustalonego planu. Poza tym zatrudnienie projektanta daje pewność, że nie zostaną popełnione błędy jakich mogliby się dopuścić amatorzy. Dodatkowo aranżacja wnętrz to spory koszt, dlatego też warto dobrze zainwestować pieniądze, by dane wnętrze mogło służyć przez lata. Taką możliwość daje zatrudnienie projektanta wnętrz.

Na czym powinien znać się architekt wnętrz?

mobiliani-design-bydgoszcz-jak-pracujemy

Ogólnie rzecz biorą powinien znać się prawie na wszystkim, lecz tak naprawdę powinien posiadać wiedzę na temat podstawowych zasad budownictwa oraz znać elementy konstrukcji budowli. Prócz tego ważnym działem wchodzącym w zakres wiedzy i kompetencji projektanta wnętrz jest znajomość prawa budowlanego. Jest to szalenie istotne i ważne w dzisiejszych czasach i wiedzą o tym inwestorzy szczególnie ci, którzy zajmują się tworzeniem i budową miejsc użytku publicznego takich jak hotele, restauracje, przychodnie, biura, centra handlowe, sklepy i wiele, wiele innych podobnych instytucji.

Co powinien zawierać projekt przygotowany przez architekta wnętrz?

mobiliani-design-projektowanie-i-aranzacja-wnetrz-apartament-w-darlowku-005

Projekt pomieszczenia lub całego wnętrza musi zawierać wszystkie szczegóły dotyczące rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia oraz zawierać dokładne pomiary odnośnie odległości pomiędzy wszystkimi komponentami wnętrza. Poza tym powinien być dołączony opis z wyszczególnieniem informacji dotyczących instalacji oraz zmian zachodzących podczas reorganizacji funkcjonowania przestrzeni. Bardzo często architekt zajmuje się, również doborem kolorystyki ścian, mebli, zasłon oraz pozostałych dodatków stanowiących dekorację projektowanego wnętrza.

Po czym poznać, że zatrudniony architekt jest warty zainwestowanych przez zleceniodawcę pieniędzy?

jak-projektujemy-wnetrza-mobiliani-design-bydgoszcz

To jedne z najtrudniejszych zadań przypadające inwestorom, gdyż wymaga czasu i umiejętności właściwego spojrzenia na stosunek włożonej energii i poświęcenia przez architekta adekwatnie do stopnia trudności powierzonego mu zadania. Najlepszym miernikiem jest moment, w którym projektant ma za zadanie sprostaniu zaprojektowania trudnej wymiarowo powierzchni tak, aby w pełni można było ją użytkować i zachować jej funkcjonalność. Dodatkowo musi być to opłacalne, jeśli przy takich założeniach projektant sprosta powierzonemu zadaniu to że jest godny zaufania. Duże znaczenie mają rekomendacje byłych klientów oraz wszelkiego rodzaju uwagi. Jak wiadomo kompetencje i doświadczenie w tym zawodzie mają istotny wpływ na wyrobienie marki.

Reasumując kompetencje architektów i projektantów wnętrz z reguły mają szeroki zakres, a wyniki to z wielu obowiązków jakie są przypisane przy wykonywaniu tego zawodu. Prezentowane przez architektów aranżacje wnętrz są wizytówką dla potencjalnych zleceniodawców. Cechy charakteru w dużym stopniu odzwierciedlają mocne strony i jakość wykonywanych prac podczas wystroju wnętrz.  Warto przeanalizować podane w artykule wskazówki dotyczące zakresu wiedzy i umiejętności projektantów wnętrz na terenie Bydgoszczy i nie tylko, by dokonać właściwego wyboru przy realizacji własnego projektu przy pomocy specjalisty jakim jest architekt.