Coraz częściej zastanawiamy się nad tym czy chcemy projektować nasze wnętrza sami czy może lepiej wynająć specjalistę w tej dziedzinie (zerknąć na to co oferuje projektant / architekt wnętrz). Dla osób, które zdecydują się na aranżację wnętrz we własnym zakresie, mamy kilka porad, wskazówek dlaczego właśnie wybrać biele, beże oraz szarości do swojego domu.
Słów kilka o barwach w aranżacji wnętrz
Nie istnieje wyłącznie jedna konkretna barwa biała, lecz pewien zakres odcieni, od barwy lekko zażółconej bieli do bieli zaniebieszczonej, inaczej mówiąc od bieli ciepłej do bieli chłodnej. Wrażenie czystej, neutralnej bieli jest odbierane indywidualnie przez każdego człowieka, a pomijając cechy osobnicze obserwatora (wiek, stan zdrowia, bieżące samopoczucie), jest uzależnione też od siły światła – w przypadku słabego oświetlenia jako barwę neutralnie białą odbieramy odcienie cieplejsze, a w miarę wzrostu oświetlenia wrażenie neutralnej bieli przesuwa się w kierunku odcieni chłodniejszych.
Nieco historii o kolorach i ich roli w aranżacji wnętrz
Starożytni Egipcjanie utożsamiali ten kolor z nieurodzajem i śmiercią, ponieważ kojarzył im się z pustynią oraz białymi na niej kośćmi. W Chinach uważa się go za kolor nieszczęścia, żałoby. Chrześcijanom kojarzy się z czystością, światłem, oraz dobrem. Barwa szara to barwa uzyskana przez połączenie barw dopełniających. Można ją również uzyskać poprzez zmieszanie bieli i czerni. Szarość symbolizuje monotonię, pospolitość w przeciwieństwie do barwności, koloru, które kojarzone są z barwami czystymi. Dlatego potocznie szarość oznacza brak koloru (niekolorowość).
Klasyczna biel i szlachetna szarość. To ciekawe połączenie pozwolą na wykorzystanie w aranżacji wnętrz bogatszych deseni. Biel jest doskonałą bazą dla kolorowych detali. Szarość uspokaja i dobrze wpływa na nastrój panujący w pomieszczeniu. Razem tworzą naturalny i elegancki duet, który długo jeszcze będzie modny w dekoracji wnętrz. Biały kolor odbija światło. Dzięki tej zdolności nawet bardzo słabo doświetlone wnętrze zyskuje na jasności i lekkości, a przestrzeń optycznie się powiększa.
Ponadczasowe beże i szarości
Beże i brązy to ulubione kolory Polaków. I nic w tym dziwnego, skoro są to barwy uniwersalne i ponadczasowe, które doskonale sprawdzą się w każdej stylistyce. Wprowadzają ciepłą aurę, budują przytulną atmosferę. Wnętrze w klasycznym czy nowoczesnym stylu – w beżowo-brązowej kolorystyce zawsze będzie prezentować się niezwykle elegancko. Szarości i beże zaliczają się do palety kolorów neutralnych, pasujących do każdego wnętrza, będących idealnym tłem do wyeksponowania dekoracyjnych akcesoriów. Są to także barwy delikatne, wpływające pozytywnie na nasze samopoczucie – koją nerwy, relaksują, uspokajają. Być może dlatego też tak chętnie po nie sięgamy, aranżując przestrzeń naszej kuchni.
Co więcej, beże i szarości są także – podobnie jak biel – ponadczasowe i uniwersalne. Opierają się modom na krzykliwe kolory, pasując jednocześnie do różnych stylistycznie mebli. Mimo tej odporności na przemijające trendy, obecnie są najbardziej pożądanymi kolorami w kuchni. Gładkie, połyskujące fronty w szarym kolorze są idealne, kiedy chcemy nadać naszej kuchni futurystyczny klimat visit this site. Z kolei delikatnie frezowane powierzchnie o barwie kawy z mlekiem to przepis na przytulną i ciepłą kuchnię.
Świetna i estetyczna kompozycja barw
Ten duet kolorystyczny wspaniale wygląda we własnym towarzystwie. Szarości i beże to kompozycja niemal równie idealnie ze sobą harmonizująca jak biel i czerń. Jasnobeżowe meble na tle ciemnoszarych ścian prezentują się bardzo efektownie, a drewniana podłoga w jasnym ubarwieniu stanowi piękne posadowienie dla ciemnoszarych korpusów. Równie estetycznie wyglądają także beżowe fronty zwieńczone szarym, kamiennym, stalowym lub betonowym blatem. Możliwości komponowania tych dwóch barw jest wiele.
Zdają sobie z tego sprawę producenci mebli kuchennych, proponując wśród swoich kolekcji, produkty utrzymane właśnie w tej ponadczasowej kolorystyce.
Kuchnia i jej aranżacja
Modne szarości, stonowane beże i ponadczasowa biel to barwy ziemi, które coraz chętniej wybieramy do naszych wnętrz. Urządzając kuchnię chcemy, by służyła nam przez lata. Zastanawiamy się nad układem mebli kuchennych, rodzajem szafek i oczywiście kolorem frontów oraz korpusów. To on bowiem będzie zwieńczeniem naszych aranżacyjnych zmagań. Jeżeli zależy nam, by nasza kuchnia była modna przez najbliższych kilka lat, postawmy na kolory ziemi. Neutralna szarości, stonowane beże oraz uniwersalna biel to barwy, które dopiero podbijają przestrzeń naszych domów i jak pokazują światowe trendy wzornicze przez długi czas będą w nich gościć.
Naturalne drewno i jego wpływ na wnętrza
Naturalne drewno w jasnym wybarwieniu wraca do naszych łask z powodzeniem wypierając egzotyczne gatunki o ciemnej, intensywnej barwie. Wnosząc do wnętrz odrobinę chłodu, jednocześnie je rozświetla i czyni bardziej przestronnym. Naturalne drewno to doskonały materiał na korpusy mebli kuchennych, które przyozdobić mogę inne barwy ziemi – jak beż, szarości, a nawet biel.
Neutralne szarości staną się zarówno eleganckim tłem dla drewnianej zabudowy kuchennej, jak i oryginalnym dekorem frontów szafek górnych czy dolnych. Doskonale komponują się z beżami, jak i bielą. By więc zdynamizować wygląd swoich mebli kuchennych warto łączyć dwa kolory – kontrastowe lub uzupełniające się. Stonowane beże śmiało możemy ożywić żółcieniami, szarości czerwienią a biel – turkusem.
Modna kuchnia to także praktyczne rozwiązania. Pojemne szafki, cargo w wysokich zabudowach czy też ukryte za eleganckimi frontami półki do przechowywania. Nie zapominajmy o tym wybierając swoje wymarzone meble kuchenne.
Kuchnia w bieli
Modna, ponadczasowa i bardzo szykowna – taka jest właśnie biała kuchnia. Zwolennicy subtelnej estetyki już dawno zwariowali na jej punkcie, a designerzy stale podsuwają im nowe, niebanalne rozwiązania. W czym tkwi magia kuchennej bieli?
Po pierwsze biel optycznie powiększa wnętrza. Decydując się na kuchnie na wymiar możemy ją powiększyć poprzez jasne ściany, odpowiednio dobrane meble i dodatki, które będą prezentować się w nich idealnie. Po drugie, biel to barwa uniwersalna. Pasują do niej rozmaite wykończenia. Po trzecie, biała kuchnia jest łatwa w utrzymaniu porządku. Na jasnych płaszczyznach plamy tłuszczu czy kurz są mniej widoczne, niż na ciemnych.
Kolory w wystroju wnętrza – biel i drewno
Czy biel i drewno to dobre połączenie? Jak najbardziej! Biel dodaje wnętrzu lekkości, natomiast drewno je ociepla. Drewniane mogą być blaty, żaluzje czy podłoga. Niektórzy decydują się również na bardzo modne rozwiązanie w przypadku aneksów kuchennych – drewniany barek. Nieregularna faktura drewna i ciekawe usłojenie sprawiają, że kuchnia nabiera charakteru.
Modna cegła w białej kuchni
Ostatnimi czasy cegła to nie tylko domena industrialnych przestrzeni. Szybko podbiła także inne style, chociażby skandynawski czy nowoczesny. W białej kuchni cegła prezentuje się naprawdę dobrze. Jeśli lubisz neutralną stylistykę, zdecyduj się na cegłę w kolorze białym lub szarym. Jeżeli jednak preferujesz bardziej zdecydowane zestawienia, pokuś się o ceglane akcenty w kolorze czerwonym. Będzie to intrygujący kontrapunkt dla “grzecznej”, białej kuchni!
Czerń jako kontrast dla bieli
Białe płaszczyzny i czarne akcenty to klasyczne połączenie. Pokochało je już słynne art deco, obecnie uwielbiają również nowoczesne przestrzenie. Czerń na białym tle wygląda najpiękniej, kiedy jest jej niewiele. Atramentowe rączki szafek czy kruczoczarna tablica kredowa zawieszona na ścianie, przyciągają wzrok, jednak nie dominują we wnętrzu. Czarne elementy mogą również zamieszkać na kafelkach lub wśród kuchennych akcesoriów. W kuchni zrobi się ciekawiej, ale lekka konwencja zostanie zachowana.
Szare akcenty w aranżacji wnętrza białej kuchni
Niektórzy mogą pomyśleć, że biel z dodatkiem szarości to niezbyt dobre połączenie. Nic bardziej mylnego!
Po pierwsze kolor szary ma mnóstwo odcieni, które można ze sobą łączyć. Po drugie, potrafi naprawdę nieźle zaskoczyć. Mowa oczywiście szarych akcentach imitujących beton. Tego rodzaju płaszczyzny to prawdziwy wnętrzarski hit, który świetnie odnajduje się w białych kuchniach. Dzięki nim wnętrza zyskują świeży, designerski look.
Mozaiki w kuchni
Biel jest uniwersalnym tłem dla dekoratorskich popisów. Nic zatem dziwnego, że projektanci wnętrz Mobiliani Design w projektach w Bydgoszczy chętnie fundują białym kuchniom wzorzyste kaflowe mozaiki. Geometryczne impresje, to ostatni krzyk mody – mogą to być symetryczne, harmonijne zestawienia lub artystyczny „misz-masz” przypominający barwny patchwork. Nie obawiaj się, że kuchnia straci swój subtelny urok! Takie akcenty nie przytłaczają wnętrza, a jedynie je urozmaicają.
Kuchnia na błysk czy „szach i mat”?
Aranżując białą kuchnię warto bliżej przyjrzeć się fakturze mebli. Jeśli marzy Ci się nowoczesna kuchnia z nutą stylu glamour, wybierz meble o połyskujących frontach. Dzięki temu, że odbijają światło, wnętrze wyda się wizualnie większe. Komplety o matowych wykończeniach świetnie pasują do eleganckich, stylizowanych pomieszczeń. Są łatwiejsze w utrzymaniu, bo mniej widać na nich plamy czy odciski palców.
Biel, choć wydawałoby się, że przewidywalna, potrafi zaskoczyć. Kolor ten świetnie sprawdza się zarówno w roli głównej, jak i jako neutralne tło dla nieskończonej liczby rozmaitych stylizacji. A wszystko dlatego, że doskonale potrafi współgrać z każdym odcieniem! Biel to zatem królowa harmonii, która perfekcyjnie łączy barwy, style i faktury.
Szarości we wnętrzach
Szary kolor ścian nadal jest mało doceniany, nawet przez projektantów wnętrz, choć coraz śmielej wybierany najczęściej przez tych, którym znudziły się beże oraz poszukujących świeżych, odważnych i nowoczesnych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Kolor szary uchodzi za bardzo elegancki, uniwersalny i klasyczny, podobnie jak biel i czerń. Chłodny odpowiednik ciepłego beżu, kojarzący się z mgłą, zapadającym zmrokiem czy deszczowym dniem. Szary kolor w pokoju nie musi być smutny i ponury. Odpowiednie przełamanie monochromatycznej kolorystyki ścian czy dobranie dodatków w żywych barwach nadadzą charakteru i „smaku” naszemu wnętrzu.
Szarości doskonale skomponują się zarówno z subtelnymi pastelami, jak i z kolorami wręcz fluorescencyjnymi i w każdym przypadku będzie można mówić o modnym wnętrzu. A jeżeli chce się połączyć ją z bielą i naturalnymi materiałami to nic prostszego. I nie ma co się obawiać o mdły, nijaki efekt. Dlaczego? Samo zestawienie bieli i szarości wprowadzi do architektury wnętrza charakter, a dodając do niego kolorowe dodatki można nadać odpowiedniego klimatu.
Jaki wybrać odcień szarości przy dekoracji wnętrz?
Szare ściany mogą mieć wiele odcieni, które zawsze wahają się w tonacji pomiędzy bielą, a czernią. Generalnie wyróżniamy kilka podstawowych odcieni szarego, takich jak: siwy, platynowy, popielaty, stalowy, marengo czy grafitowy. Wszystkie odcienie szarości należą do barw neutralnych i achromatycznych, czyli niekolorowych – są czyste, bez dodatku kolorowych pigmentów. Trudno niektóre z nich odróżnić i nazwać.
Pokój w barwach szarości
Szary kolor w pokoju może mieć różny odcień. Równie atrakcyjne są „ciepłe i chłodne szarości”, czyli te z domieszką konkretnego koloru np. żółtego i brązowego czy błękitnego. Warto wspomnieć również o kolorach, mniej nasyconych głównym barwnikiem, w których barwa szara jest dodatkiem, a nie bazą.
Dobrym tego przykładem mogą być m. in. pudrowy róż czy kolor wypalonej cegły. Dzięki domieszce szarego uzyskujemy przygaszone, spokojne, nieco chłodniejsze barwy, tzw. „brudne”, które pomagają wprowadzić harmonię w naszą kompozycję. Szare kolory ściany czy szare dodatki dobrze sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu, obojętnie czy to będzie kuchnia, salon, przedpokój, gabinet z biblioteczką czy pokój nastolatka.
Meble i dekoracje w aranżacjach
Najistotniejszą rolę odgrywają wszystkie meble i dekoracje mające znaleźć się w takim pomieszczeniu. Oczywiście niemniej ważne jest nasze samopoczucie w takiej „szarej aranżacji”. Przy urządzaniu pokoju dziecięcego nie zapominajmy o barwnych, wzorzystych tkaninach, zabawkach czy rysunkach, obrazach, zdjęciach i plakatach dobranych indywidualnie według potrzeb dziecka. W pokojach najmłodszych ilość szarego koloru na ścianach powinna być w miarę ograniczona i o jasnym odcieniu. Najlepiej przełamać całość cieplejszą kolorystyką ścian poprzez inny kolor farby, tapetą lub fototapetą.
Beże we wnętrzach
Beże tak naprawdę bardzo ograniczają, ponieważ ich paleta przede wszystkim ogranicza się do słynnych kolorów ziemi, więc jeżeli występują, jako bazowe kolory to można zastosować do nich zielenie, pomarańcze i żółcie, aby mieć pewność, że wszystko zagra.
Beżowe ściany są neutralne i pastelowe. Kolor beżowy sam w sobie w architekturze wnętrz nie zaskakuje, ale w połączeniu z innymi barwami wiadomo, że bez niego trudno się obejść. Beżowy kolor ścian wraz z białym, kremowym czy jasnoszarym odcieniami na ścianie, stanowią doskonałe, „bezpieczne” tło dla mebli we wnętrzu. Jednak wybór konkretnego odcienia beżowego do wnętrza odgrywa kluczową rolę, o czym nie powinniśmy zapominać. Beż na ścianie dobrze sprawdzi się w większości wnętrz, zarówno w salonie, sypialni jak i w pokoju dziecięcym.
Czyste oraz ciemniejsze odcienie beżowego pomogą stworzyć przytulny klimat w kawiarni czy restauracji – wszędzie tam, gdzie zależy nam na zatopieniu się w atmosferze danego miejsca, odprężeniu w samotności lub w towarzystwie przyjaciół. Uważam kolor beżowy za niedoceniany, w wielu przypadkach potrafi on uratować wnętrze przed „kolorowym przepychem” i mnogością naszych szalonych pomysłów.
Aranżacja salonu
Chcąc wprowadzić poważny klimat do salonu możemy zdecydować się na brązy w duecie z głęboką czerwienią, fioletem lub oliwkową zielenią, do której będą pasowały dodatki w kolorze starego złota. Jaśniejsze beże będą natomiast idealnym tłem dla dodatków w dowolnych kolorach. Beż, podobnie jak szarość jest doskonałą bazą dla podkreślenia innych kolorów i stanowi świetne tło dla aranżacji wnętrz w każdym stylu.
Najczęściej popełniane błędy z użyciem barw beżowych
Jednym z najczęściej popełnianych błędów w aranżacji wnętrz z użyciem beżowego jest zestawienie go z podobnym odcieniem tego koloru mebli i dodatków. Kiedy wszystko jest w podobnej tonacji, może sprawiać wrażenie „zlewania się ze sobą”. Istnieje ryzyko spłaszczenia – nic nie zaskakuje i nie wyróżnia się. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie detale, otaczająca nas przestrzeń szybko może nam się znudzić.