Wbrew powszechnemu przekonaniu projektowanie wnętrz stanowi nie lada wyzwanie, a zająć się nim mogą wyłącznie osoby posiadające wyczucie stylu i umiejętność wizualizacji danego przedsięwzięcia. I mimo, że na świecie pojawiają się coraz to nowe systemy, umożliwiające szybkie i wygodne projektowanie, to w przypadku braku kunsztu i smaku nawet najdroższe aplikacje mogą się nie sprawdzić. Jeśli planujesz urządzić swój dom lub mieszkanie zdaj się zatem na specjalistów, ponieważ jedynie wybór odpowiedniego architekta pozwoli Ci uniknąć efektu przeładowania, który zamiast zachwycać, będzie bawił Twoich gości.

Próbować samemu?

Jeśli uważasz, że masz wyczucie stylu i posiadasz umiejętność wizualizacji oczywiście możesz spróbować swoich sił jako architekt wnętrz. W końcu każdego dnia setki Polaków decydują się samodzielnie urządzić swoje mieszkanie. Jest to odpowiednie wyjście dla osób, które nie są w stanie przeznaczyć odpowiedniej ilości środków na profesjonalnego projektanta wnętrz.

Zabierając się do urządzania wystroju swojego gniazdka należy pamiętać o precyzji. Specjalistyczne programy są stosunkowo drogie, jednak w zupełności wystarczy Ci kartka papieru i ołówek. Na początku musisz bowiem ustalić ułożenie mebli. W tym celu konieczne jest rozrysowanie kształtu pomieszczenia i ustalenia odpowiedniej skali, której już do końca projektowania będziemy się trzymali. Gdy już na kartce znajdzie się szkic pomieszczenia, należy „ustawić” meble. Na początku zacznij od tych, które są największe i najbardziej potrzebne, jak między innymi łóżko. Sprawdź, czy takie ustawienie Ci odpowiada, a następnie nanieś ewentualne poprawki. Kolejny krok to dobór barw, ścian, podług, mebli, a następnie ustalenie, jakie dodatki chcemy zastosować. Jeśli całość Ci się spodoba możesz przejść do realizacji.

A co jeśli mimo kolejnych poprawek nie dało Ci się osiągnąć założonego efektu? Warto skontaktować się z profesjonalistą.

Gdzie szukać architekta?

Szukając odpowiedniego architekta wnętrz, który specjalizuje się w aranżacji wnętrz, warto zasięgnąć porady osób, które już wcześniej korzystały z tego typu usług. Warto poprosić o przekazanie danych kontaktowych, ponieważ pozwoli nam to zaoszczędzić mnóstwo czasu. Specjaliści, zajmujący się aranżacją wnętrz w dużej mierze pracują zdalnie, zatem nie ma znaczenia czy pochodzisz z dużego miasta, czy małej wsi. Czym zatem się kierować jeśli interesuje nas aranżacja wnętrz? Bydgoszcz z pewnością będzie oferować niższe ceny niż Warszawa czy Wrocław, jednak każdy specjalista może posiadać własne kryteria, na podstawie których dokona wyceny. Jednak nie kieruj się tylko ceną, ponieważ osiągnięty w ten sposób efekt może Cię nie satysfakcjonować.

Jak przebiega współpraca?

projektowanie-wnetrz-bydgoszcz-0040

Gdy już uda Ci się odnaleźć właściwego architekta, który spełnia Twoje wymagania zarówno pod kątem ceny jak i stylu, według którego urządza wnętrza, możecie przejść do omawiania warunków współpracy. Cena usługi z pewnością będzie oscylować w granicach, które zostały Ci zaproponowane w przypadku indywidualnej wyceny. W sieci można znaleźć propozycje od 700 zł do nawet 25 000 zł dla obiektu liczącego 60 m2. Dlatego należy się wykazać niezwykłą ostrożnością już na etapie poszukiwań. Jednak podpisując umowę również należy zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły po to, aby nie umknęły Ci dodatkowe koszty, bądź odległe terminy realizacji. Po podpisaniu umowy można przejść do następnego kroku.

Od wizualizacji do realizacji

Większość dekoratorów wnętrz korzysta obecnie z wyspecjalizowanych programów, których celem jest zaprezentowanie jak wyglądać będzie pomieszczenie. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy klient nie potrafi wyobrazić sobie wizji projektanta. Sposób ten pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ jeszcze przed dokonaniem konkretnych zakupów będziesz wiedział jak prezentuje się Twoje mieszkanie z nowym wystrojem. Co więcej jeszcze przed ostatecznym zatwierdzeniem projektu architekt wnętrz pokarze Ci „szkic” abyś mógł podjąć decyzję, czy odpowiada Ci taki styl. Jeśli z jakichś powodów nie przypadnie Ci do gustu aranżacja zaproponowana przez dekoratora wspólnie omówicie, w jakich kwestiach się nie zgadzacie, a następnie dokonacie odpowiednich modyfikacji.

Projekt wnętrza nowoczesnego salonu w Bydgoszczy.

Projekt wnętrza nowoczesnego salonu w Bydgoszczy.

Kolejnym krokiem jest zakupienie odpowiednich farb, podług, mebli i elementów dekoracyjnych. Teraz, gdy już widziałeś na komputerze jak będzie wyglądało Twoje pomieszczenie nie będziesz się obawiać czy poszczególne elementy wystroju pasują do siebie. Odpowiednia wizualizacja sprawi, że z niecierpliwością będziesz wyczekiwać w chwili, kiedy wszystko będzie już na swoim miejscu.

Jeśli zatem planujesz zmianę wystroju wnętrz, bądź dopiero urządzasz swoje mieszkanie zadbaj o to, aby jego wystrój był spójny i w pełni oddawał Twoje usposobienie. Korzystając z usług profesjonalnych dekoratorów wnętrz unikniesz nietrafionych zakupów, które zdarzają się każdemu z nas.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich programów pozwolą Ci oni jeszcze przed ostateczną decyzją zastanowić się, czy dane przedmioty do siebie pasują i czy cała aranżacja spełnia Twoje oczekiwania. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza gdy masz ograniczony budżet, bądź nie masz wystarczająco dużo czasu na to, aby kilkukrotnie przemalowywać ściany i zmieniać ustawienie mebli.